Individual correlates of romantic relationships: Quality of object relations and psychological mindedness
Romantik ilişkilerin bireysel belirleyicileri: Nesne ilişkileri ve psikolojik düşünmeye yatkınlık
- Tez No: 162763
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Romantik İlişkilerin Bireysel Belirleyicileri: Nesne İlişkileri Niteliği ve Psikolojik Düşünmeye Yatkınlık Ceylan Demir Bu çalışma, nesne ilişkileri niteliğinin romantik ilişki deneyimleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Buna ek olarak psikolojik düşünmeye yatkınlığın olası etkisi de araştırılmıştır. Araştırmaya, Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan ve en az altı aydır süren romantik ilişkisi olan otuz kişi katılmıştır. Nesne İlişkileri Niteliği Ölçeği (Quality of Object Relations Scale), Psikolojik Düşünmeye Yatkınlık Ölçümü (Psychological Mindedness Assessment Procedure) ve Yakın İlişki Deneyimleri Envanteri (Experiences in Close Relationships Scale) uygulanmıştır Sonuçlara göre, nesne ilişkileri niteliği ve psikolojik düşünmeye yatkınlık arasında korelasyon bulunamadı. Ayrıca nesne ilişkileri niteliğinin beş alt seviyesi ve dört tane yakın ilişki boyutu arasında da korelasyon bulunamadı. Hipotezlere uygun olarak, nesne ilişkileri niteliği daha düşük olanlar daha fazla ayrılık kaygısı ve daha az kendi kendine yetme özelliği gösterdi. Beklentinin aksine nesne ilişkileri niteliği daha düşük olanların yakınlaşmadan daha az rahatsız oldukları ortaya çıktı. Sonuçlar örneklem özellikleri ve daha önce yapılan çalışmaların ışığında tartışıldı. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Individual Correlates of Romantic Relationships: Quality of Object Relations and Psychological Mindedness by Ceylan Demir The current study aimed to investigate the relationship between the quality of object relations and experiences in romantic relationships in female Turkish university students. In addition, psychological mindedness was studied to describe its influence on experiences in romantic relationships. Thirty female Boğaziçi University students who are involved in an ongoing romantic relationship participated to the study. The Quality of Object Relations Scale, Psychological Mindedness Assessment Procedure and Experiences in Close Relationship Scale were administered. The findings revealed that, there was no correlation between Quality of Object Relations and Psychological Mindedness. Also there were no correlations between the five levels of Quality of Object Relations Scale and the four dimensions of the Experiences in Close Relationships Scale. Further analyses indicated that, those who showed lower levels of QOR reported more separation anxiety and less self reliance. However, contrary to the expectation, those who showed lower levels of QOR reported less discomfort with closeness. The results were discussed based on the features of the sample and the literature.