Effects of multimedia annotations on L2 incidental vocabulary learning and reading comprehension of freshman ELT students
Multimedia açıklayıcı notlarının İngilizce öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinde rastlantısal sözcük öğrenme ve okuduğunu anlama üzerine etkileri
- Tez No: 162762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
KISA ÖZET Multimedya Açıklayıcı Notlarının İngilizce Öğretmenliği Birinci Sınıf Öğrencilerinde Rastlantısal Sözcük Öğrenme ve Okuduğunu Anlama Üzerine Etkileri Yavuz Akbulut Bu tez, farklı multimedya açıklayıcı notlarının ileri düzey İngilizce öğrencilerinde kısa ve uzun vadede sözcük kazanımı ve okuduğunu anlama üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Açıklayıcı notlar üç çeşittir: (a) sözcük tanımları, (b) sözcük tanımlan ve bu tanımlarla ilgili resimler ve (c) sözcük tanımlan ve bu tanımlarla ilgili kısa filmler. 69 İngilizce öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi, bağımsız değişkenin üç farklı türüne rasgele örneklem yolu ile yerleştirilmiş ve kendilerinden açıklayıcı notlarla desteklenmiş bir parçayı anlama amacıyla okumalan istenmiştir. İlk olarak katılımcılann sözcük bilgilerinin başlangıçta farklı olup olmadığım ölçmek üzere bir ön test verilmiştir. Uygulamadan hemen sonra öğrencilere okuduğunu anlama ve sözcük bilgisi testleri verilmiştir. Aynı sözcük bilgisi testi deneklere üç hafta sonra tekrar verilmiştir. Veriler, varyans analizi yordamıyla incelenmiştir. Nitel veriler, artyetişim anketleri ve yan-yapısal görüşmelerle toplanmıştır. Nitel verileri çözümlemede Strauss ve Corbin (1990) tarafından önerilen tümevanm ile kodlama yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, sözcük tanımlarının yarımda görsel destek verilen grupların sadece sözcük tanımı verilen gruba göre sözcük edirıimi açısından önemli ölçüde daha başanlı olduklannı göstermiştir. Öte yandan, gruplar okuduğunu anlama testinde bir farklılık göstermemişlerdir. Son olarak nicel veriler, hipermedya ortamlarında vnokumanın katılımcıların ikinci dilde okuma ve sözcük öğrenmeye karşı tutumları üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Sonuçlar Mayer' in (1997) Multimedya Öğrenme Teorisi ışığında incelenmiştir. Teoriye göre öğrenciler sözel ve görsel bilgileri algılamak için iki ayrı sisteme sahiptir. Sözcüklerin aynı anda hem sözel hem de görsel şekilde sunulması ve ekstra medya türlerinin elenmesi, öğrencilerin bu iki zihinsel model arasında daha iyi ilişkiler kurabilmesine yardımcı olarak öğrenmeye katkıda bulunmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Multimedia Annotations on L2 Incidental Vocabulary Learning and Reading Comprehension of Freshman ELT Students by Yavuz Akbulut This thesis aims at investigating immediate and delayed effects of different multimedia annotations on L2 vocabulary learning and their effects on reading, comprehension of advanced learners. Annotations were of three types: (a) definitions of words, (b) definitions coupled with associated pictures, and (c) definitions coupled with associated short movies. 69 freshman ELT students were randomly assigned to the levels of the treatment and were asked to read an annotated text carefully with the intention of comprehension. Before the treatment, the groups were given a vocabulary pre-test to ensure that they were equal in terms of vocabulary knowledge. After the treatment, they were given a reading comprehension test and a vocabulary post-test. Subjects were given the same vocabulary test three weeks after the treatment again. Data were analyzed using analysis of variance (ANOVA) procedures. Qualitative data about participants' attitudes towards hypermedia reading were collected via background questionnaires and semi-structured interviews. The inductive coding technique suggested by Strauss and Corbin (1990) was used in qualitative data analysis. Results of the analyses showed that the groups that had access to annotations containing definitions along with visuals. (i.e., picture and video) had significantly higher vocabulary scores than the definition only group. On the other hand, the groups did not differ from one another on the reading comprehension test. Finally, thequalitative data revealed that hypermedia reading had a positive impact on participants' attitudes towards second language reading and vocabulary learning. The results are interpreted in the light of Generative Theory of multimedia learning (Mayer, 1997) that suggests that learners have two separate systems that allow processing of verbal and pictorial information. Presentation of words with a combination of both verbal and visual information, and eliminating extraneous types of media could benefit learning since it helps learners build connections between verbal and pictorial mental models. VI