Türkiye'de enflasyona karşı izlenecek para politikalarında nominal çapaların olası rolü
- Tez No: 190083
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye Ekonomisi için fiyat istikrarını sağlamada enuygun nominal çapayı bulmaktır. 2000 yılında TCMB bugüne kadarki en ciddi anti-enflasyonist programı ortaya koymuş ve programı bir nominal çapa olan sabit döviz kurupolitikasına dayandırmıştır. Ancak program daha yılını doldurmadan kriz ile sonuçlanmıştır.Krizden sonra TCMB izlediği sabit döviz kuru politikası nedeniyle çok eleştirilmiştir. Ancaknominal çapaların başarılı olabilmesi için uygun ekonomik ortamın oluşup oluşmadığınakimse değinmemiştir. Bu çalışmada da nominal çapa uygulamasının başarılı olabileceğiekonomik durum ortaya konularak, Türkiye Ekonomisi için en uygun nominal çapaaraştırılmıştır. Çalışmada, dışa açık, para ikamesi yaygın ve pasiflerin dolarizasyonununyaşandığı bir ülkede fiyat istikrarı için en uygun nominal çapa olarak döviz kuru varlığınıkoruduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the study is to determine the most appropriate nominal anchor forprice stability in the Turkish economy. CBRT has used the most serious anti-inflationist program in 2000, and maintained this program with fix exchange rate,which is a kind of nominal anchor. Unfortunately, the program ended up with failurebefore it completed a full year due to economic crises in the economy. After crisesthe CBRT has been critisized because of fix exhange rate use, however none hasmentioned necessary conditions for anhors to be succesful. For this reason, this studyanalyzes economic conditions needed for a nominal anchors to be successful anddetermines the best nominal anchor for the Turkish economy. The study concludesthat exchange rate is the most appropriate nominal anchor for an open countryexperiencing monetary substitution and dollarization in its passives such as Turkey.