Tarihsel perspektif ve problematik sorgulaması bağlamında kıraat ilminde ihticâc olgusu
The fact of ihticac in ilm al-qıraat in respect of historical perspective and problematics interrogation
  1. Tez No: 162772
  2. Yazar: MEHMET DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
VIII ÖZET DOKTORA TEZİ TARİHSEL PERSPEKTİF VE PROBLEMATIK SORGULAMASI BAĞLAMINDA KIRAAT İLMİNDE İHTİCAC OLGUSU Mehmet DAG Danışman: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 2005-SAYFA: 408+XXIII Jüri : Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK Prof. Dr. Sadık KILIÇ Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU Prof. Dr. Necati KARA Bu çalışma, kıraat ilminde yer alan farklı okumaların tespit ve tercih amaçlı gerekçelendirmesini ifade eden "ihticacü'l-kırâat'ı incelemektedir. Çalışmanın formatını şu şekilde belirlemek mümkündür: Tezde incelenen konu, kıraat disiplininin sadece ihticâc alanıyla ilgilidir. İhticâc olgusunun arka planında yer alan Kur'ân tarihi ve Kıraat tarihi bağlamındaki tüm sorunlar, tezin kapsamı içerisinde yer aldığı gibi, ihticâcın kendi tarihsel problematikleri de tezin sınırlarında değerlendirilmiştir. Alt yapısı ve üst yapısı ile ihticâcı ilgilendiren tüm meselelerin niçinleri ve nedenleri sorulmuş; cevapları da tarihsel süreçten çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın hedefi ise, ihticâc ile alakalı tüm kıraat problemlerini kendi dönemlerine dağıtarak sorgulamak; vakıayı doğru anlamlandırmak; ihticâcın tüm boyutlarını ortaya koyarak, kıraat alanındaki konumunu ve durumunu belirlemektir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Ph. D. THESIS THE FACT OF IHTICAC IN ILM AL-QIRAAT IN RESPECT OF HISTORICAL PERSPECTIVE AND PROBLEMATICS INTERROGATION Mehmet DAG Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 2005-PAGE: 408+XXIII Jury : Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK Prof. Dr. Sadık KILIÇ Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. NasruUah HACIMÜFTÜO?LU Prof. Dr. Necati KARA This thesis deals with the fact of“ihticac al-qiraat”which means demonstating variant readings occured in ilm al-qiraat with different arguments for purpose of proving their authenticity (from God) or preference one of authentic variant readings. It is possible to determine contents and methods of this study as follows. Topic of thesis is only limited with field of ihticac, a branch of ilm al-qiraat. We interrogated all problems concerning with history of_Qur'an and Qiraat at background of ihticac and investigated historical problems of ihticac itself. Finaly we put forward all theoretical dimensions of ihticac. Aim of study is to interrogate all problems of qiraat concerned with ihticac within their own period and to bring up obviously all theoretical dimensions of ihticac.