Çok amaçlı okul programlarının teorik temelleri
The theorical basics of multifunctional school programs
  1. Tez No: 162779
  2. Yazar: PENBE ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERAFETTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOK AMAÇLI OKUL PROGRAMLARININ TEORİK TEMELLERİ Penbe ÖZAYDIN Danışman: Y. Doç. Dr. Şerafettin KARAKAYA 2U05 Sayfa 108 Jüri; Y. Doç. Dr. Şerafettin KARAKAYA Y. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Y. Doç. Dr. Osman MERT Bu çalışmanın amacı; çok amaçlı okul programlarının teorik temellerini belirlemektir. Araştırma üç bölüm ile sonuç ve öneriler kısmından oluşmuştur. Birinci bölümde eğitim programları ve yapısı, çok amaçlı program, çok amaçlı okullar ve nitelikleri ile eğitim sistemimizde çok amaçlı programın uygulanma durumu incelenmiştir, ikinci bölümde çok amaçlı okul programının dayandığı temeller ve uygulanma nedenleri ile çok amaçlı programların yasal dayanakları verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; bazı ülkelerde ve Türkiye'de çok amaçlı program ve okul uygulamaları konuları incelenmiştir. Araştırma kapsamında ülkemizde ve yurt dışında konuyla ilgili yapılan bazı araştırmalara ve önerilerine de yer verilmiştir. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda çok amaçlı okul programının temelleri; ekonomik, sosyal, bireysel, felsefi ve kültürel temeller olarak belirlenmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında çok amaçlı okul programlarının hazırlanma ve geliştirilmesi hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE TEORİCAL BASICS OF MULTIFUNCTIONAL SCHOOL PROGRAMS Penbe ÖZAYDIN Supervisor: Prof. Dr. Şerafettin KARAKAYA 2005 Page 108 Jury: Assist. Prof. Dr. Şerafettin KARAKAYA Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ Assist. Prof. Dr. Osman MERT The aim of the this study is to determine the teorical basics of multifunctional school programs. The research is consisted of three parts, conclusion and suggestions. In the first part, educational programs and their structures, multifunctional programs and their characteristics and the situation of multifunctional programs' application in our educational system. In the second part, the basics of multifunctional school programs, and the reasons of their application, the legal basis of multifunctional programs is handed. In the third part, the subject of multifunctional program and school application in Turkey and some countries is investigated. Some researches made in Turkey and other countries related to this subject and their suggestions took place in the content of this research. The method of literature scanning is used in this research. In the result of this work, the basics of multifunctional school programs is determined to be economical, social, individual, philosophical and cultural basics. In the part of conclusion and suggestions, the suggestions about preparation and development of multifunctional school programs are recommended.