Türkçe ve Almanca'da kavramların değerleri
The values of the concepts in Turkish and German
- Tez No: 162784
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ZEKİ BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
I ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKÇE VE ALMANCADA KAVRAMLARIN DEĞERLERİ Fatma ÖZTÜRK DAĞABAKAN Danışman: Prof. Dr. Salih Zeki BAYRAM 2005 - SAYFA: 234 Jüri : Prof. Dr. Salih Zeki BAYRAM : Doç. Dr. Arif ÜNAL : Yrd. Doç. Dr. Özcan ERİŞEK : Yrd. Doç. Dr. Muzaffer BARIN : Yrd. Doç. Dr. Cemile ERCAN AKYILDIZ“Türkçe ve Almancada Kavramların Değerleri”adı altında yaptığımız çalışmada toplumsal oluşumlardan yola çıkarak kavramların toplumsal özelliklerini ve bunların dil kullanımında oluşturduğu etkileri ortaya çıkarmayı amaçladık. Türkçe ve Almancada yaptığımız sözcük taramasını, çoğunlukla Alman ve Türk Toplumlarının her ikisinde birden tanınmayan kavramlar bağlamında gerçekleştirdik ve bir toplumun sahip olduğu kavramın diğerinde ya hiçbir anlamı olmadığını, ya da farklı bir açıdan ele alındığını gördük. Her iki toplumun yaşam şartları, coğrafi konumu, ekonomik durumu, gelenekleri, alışkanlıkları, dini, en önemlisi de kültürü üzerinde durarak kavramların oluşumunu gözlemledik. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuç bize kavramların sözcükleri oluşturduğunu, aynı zamanda sözcük hazinesi ile bir topluma mal olan sözlüğün, toplumun kültürünün, yaşam biçiminin yansıtıcısı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. THESIS THE VALUES OF THE CONCEPTS IN TURKISH AND GERMAN Fatma ÖZTÜRK DA?ABAKAN Supervisor: Prof. Dr. Salih Zeki BAYRAM 2005 - PAGE: 234 Jury : Prof. Dr. Salih Zeki BAYRAM : Associate Prof. Dr. Arif ÜNAL : Assistant Prof. Dr. Özcan ERİŞEK : Assistant Prof. Dr. Muzaffer BARIN : Assistant Prof. Dr. Cemile ERCAN AKYILDIZ This study is intended to reveal and examine the social features of concepts by considering the social formations under the title of“Values of Concepts in Turkish and German”as well as their effects on the use of language. The word review in Turkish and German languages was carried out within the context of unknown and unrecognized concepts in both Turkish and German societies. This review showed that the concepts possessed by and used in a society either had no meanings or equivalents or were handled from a different perspective in the other society. The emphasis was placed on the life conditions, geographical location, economic status, traditions, customs, habits, religion and, above all, culture of both societies to trace the formation of concepts. The results obtained in the study proved that concepts formed the words and that dictionary as the social treasure of words is a reflection of the social culture and life style.