Türkiye'de sanayi işletmelerine ait mali bilgilerin raporlanması ile Avrupa Birliği uygulamalarının uyumlaştırılmasına ilişkin sorunlar ve bir çözüm önerisi
The problems related to the harmonization of financial information reporting of the industrial enterprises in Turkey with European Union's implementations and a proposal of solution
  1. Tez No: 162807
  2. Yazar: BERNA BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS KALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Avrupa Birliği tarafından fınansal raporlamaya ilişkin yapılan son düzenleme 2005 yılından itibaren konsolide finansal tabloların hazırlanmasında Uluslararası Muhasebe Standartlarının uygulanmasına yöneliktir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde olması ve her anlamda uyum sağlanması konusundaki hassasiyet nedeni ile bu düzenleme Türkiye için önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki sanayi işletmelerine ait mali bilgilerin raporlanmasının Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumlaştırılmasına ilişkin sorunların tespit edilmesi ve uyumlaştırmaya ilişkin çözüm önerisi sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk bölümde fınansal tablolara ilişkin genel bilgiler verilmiş, uluslararası muhasebe standartlarının küresel açıdan tanınmasına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde Avrupa Birliği 'nin muhasebeye ilişkin yaptığı düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde karşılaştırmalı araştırma yöntemi ile Türkiye'deki sanayi işletmelerine ilişkin muhasebe uygulamaları ile Uluslararası Muhasebe Standartları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Farklar tespit edildikten sonra ise uyumlaştırmaya yönelik çözüm önerisi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The most recent regulation concerning financial reporting made by the European Union is about; application of International Accounting Standards in preparing consolidated financial statements from the year 2005. This regulation has a special concern for Turkey from the very reason of being in full membership process and in this respect the sensitivity of harmonisation in all aspects. In this study, it is aimed to determine the problems related to the harmonisation of financial information reporting about the industrial enterprises in Turkey with International Accounting Standards and to present a proposal of solution related to the cited harmonisation. For this purpose, in the first section, general information related to financial statements is being given and explanations about recognition of International Accounting Standards in global respect are made. In the second section, regulations about accounting has been made by the European Union are explained. In the third section, it is aimed to determine similarities and differences between accounting applications about industrial enterprises in Turkey and International Accounting Standards. After determining the differences, it is being aimed to present proposal of solution for harmonisation.