The impact of 'corporate financing strategies' on 'the financial fragility' of Turkish firms listed in ise in 2001 currency crisis
Türkiye'de 2001 döviz krizi sırasında faaliyet gösteren İMKB'ye kote şirketlerin kurumsal finansman stratejilerinin finansal kırılganlıkları üzerine etkisi
- Tez No: 162809
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
VI KISA ÖZET Finansal serbestleşme, finansal kırılganlık ve şirketlerin finansman stratejileri arasındaki ilişkilerin yeterli düzeyde incelenmemiş olduğunu yapılan literatür araştırmaları göstermiştir. Ayrıca, araştırmacıların büyük bir çoğunluğu finansal krizleri mikro değişkenlerle açıklamak yerine, makro değişkenlerle açıklamayı tercih etmişlerdir. Bu çalışmanın konusu, literatürdeki bu boşluktan yola çıkarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak, Türkiye'nin finansal serbestleşme sürecinde, finansal kırılganlık düzeyleri yüksek olan şirketleri, güçlü şirketlerden ayırdeden finansal stratejilerin belirlenmesi bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu araştırmanın cevap aradığı sorular şunlardır: /. Türk firmalarının finansal kırılganlık düzeyleri ve finansman stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmakta mıdır? 2. Türkiye 'de faaliyet gösteren finansal açıdan kırılgan firmalar ile güçlü firmaların finansman stratejilerindeki farklılık istatistiksel olarak anlamlı mıdır? Araştırmada kullanılan veriler, Türkiye'de 2001 döviz krizim yaşayan firmalara aittir, örneklem iki gruptan oluşmaktadır. Birinci grup, borçlarım "İstanbul Yaklaşım? kapsamında yemden yapılandırmış finansal açıdan kırılgan firmalardan oluşmaktadır, îkinci grup ise, birinci gruptaki firmalarla aynı sektörde faaliyet gösteren ama borçlarım yeniden yapılandırmamış, göreceli olarak güçlü firmaları kapsamaktadır. Bu araştırma kapsamında ulaşılan verilerin değerlendirilmesinde, tek değişkenli analiz yöntemleri dışında, çok değişkenli analiz yöntemlerinden lojistik regresyon ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan, şirketlerin finansal kırılganlık düzeyim artıran en önemli unsurların, yüksek düzeyde borçlanma ve yabancı para cinsinden açık pozisyon düzeyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The literature survey shows us that the relationship between financial liberalization and financial fragility and corporate financing strategies has not yet been investigated intensively. Moreover, the tendency of most of the researchers is to suggest macro-level explanations instead of micro-level ones to financial crises. The subject of this dissertation originates from this gap of the literature. Accordingly, the main objective of this dissertation is to investigate the factors, in terms of financing strategies in the era of financial liberalization, that discriminate the financially fragile firms from financially safer ones, in Turkish context Consequently, the research questions of this study are structured as follows: 1. Is there a statistically significant relationship between corporate financing strategies and financial fragility of Turkish firms? 2. Are the corporate financing strategies of financially fragile firms significantly different from the financially safer ones in Turkey? The data set contains the firms that have experienced currency crises in 2001. While the first subsample composes of the financially fragile firms, which restructured their debts within the“Istanbul Approach”, the second subsample composes of the firms, which operate in the same sectors as the first group's firms but which did not restructure their debts. While searching answers to our research questions, we refer not only to case summaries' reporting and univariate tests such as t-tests and Mann-Whitney test, but also to multivariate data analysis techniques such as logistic regression and multiple regression. The results show that high leverage and high level of short position in terms of foreign currency are the major factors, which increase financial fragility of the firms.