Aydın merkez ağzı
The dialect of the central Aydın
  1. Tez No: 162810
  2. Yazar: NURİ KARASAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
XVII ÖZET DOKTORA TEZİ AYDIN MERKEZ AĞZI Nuri KARASAKALOĞLU Danışman: Yrd.Doc.Dr.Ali KAFKASYALI 2005-SAYFA:389+XXIV Jüri:Yrd.Doç.Dr.Ali KAFKASYALI Prof.Dr.Mukim SAĞIR Prof.Dr.Hacı Ömer KARPUZ Doç.Dr.Muhsine BÖREKÇİ Doç.Dr.Bam Çiçek KIRZIOĞLU Yrd.Doç.Dr.Halit DURSUNOĞLU Yrd.Doç.Dr.Rıfat KÜTÜK“Aydın Merkez Ağzı”isimli çalışma, "Giriş - Ses Bilgisi - Şekil Bilgisi-Metinler - Sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Aydın ili, tarihi ve coğrafi konumu itibariyle kısaca tanıtılmış, Ses Bilgisi bölümünde Aydın merkez ağzında kullanılan sesler, özelliklerine göre incelenmiş ve standart Türkiye Türkçesinden ayrıldığı noktalar tespit edilmiştir. Şekil Bilgisi bölümünde Aydın merkez ağzında kullanılan kelimeler yapı bakımından incelemeye tabi tutulmuş, daha sonra, derlenen metinlere yer verilmiştir. Çalışmanın sözlük kısmında ise standart Türkiye Türkçesine göre farklı söyleyiş özelliği gösteren kelimeler ile, türemiş kelimelerin karşılıklarına yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, Aydın merkez ağzının ses ve şekil bilgisi bakımından gösterdiği dil özelliklerinin ve diyalektolojik yapısının ortaya konulmasıdır. Çalışma, Aydın merkez ağzının standart Türkiye Türkçesine göre farklılaştığı noktaların belirlenmesi, Anadolu ağızlan içerisinde Aydın merkez ağzının yerinin tespit edilebilmesi için yapılmıştır. Çalışma, Aydın merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerden derlenen 70 metinden oluşmaktadır. Dijital ses kayıt cihazı ile derlenen metinler çevriyazı işaretleri ile yazıya geçirilerek bilgisayar ortamına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
XVIII ABSTRACT Ph.D.THESIS THE DIALECT OF THE CENTRAL AYDIN Nuri KARASAKALO?LU Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Ali KAFKASYALI 2005-PAGE:389+XXTV Jury:Yrd.Doç.Dr.Ali KAFKASYALI Prof.Dr.Mukim SA?IR Prof.Dr.Hacı Ömer KARPUZ Doç.Dr.Muhsine BÖREKÇİ Doç.Dr.Banı Çiçek KIRZIO?LU Yrd.Doç.Dr.Halit DURSUNOGLU Yrd.Doç.Dr.Rıfat KÜTÜK This study, the dialect of the central Aydin, includes the sections of introduction, phonetic knowledge, morphology knowledge, texts and dictionary. In the section of introduction, the city of Aydin is introduced briefly from its historical and cultural aspects. In the section of phonetic knowledge, sounds which have been used in central Aydin is reviewed with respect to their specifications and then the differences from standard Turkish are identified. In the section of morphology knowledge, words which have been used in central Aydin is carefully reviewed from the points of syntax and structure. Originally derived texts were placed afterwards. In the section of dictionary, words which differ from the standard Turkish in respect to dialect and words which were produced with suffixes are placed. This study aims to provide the details and the structure of the language and the dialect of the central Aydin in respect to phonetic and morphology knowledge. This study is important to find out the differences between the dialects of central Aydin and standard Turkish and figure out the position of the central Aydin dialect among all Anatolian dialects. This study includes 70 derivation texts from locations in the chy of Aydin, its provinces and villages. Derivation texts were recorded through voice recorder, then transferred to computer and analyzed. Finally the analyzed conversations were transferred to texts carefully.