Banking structure and bank firm affiliation: The case of Turkey
Banka yapılanmaları ve banka firma ilişkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 162811
  2. Yazar: CEM BAYÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
VI Kısa Özet Organik banka - firma ilişkileri belirli zamanlarda ülkelerin ekonomik gelişimini desteklemek anlamında etkili olduğu kadar tartışmalı bir yol olarak da görülmüştür. Birçok gelişmekte olan ülke söz konusu yöntemi sermaye kıtlığı ve yatırım koordinasyonu eksikliği problemlerine bir çözüm olarak uygulamıştır. Diğer yandan, hiçbir sistem riskleri ve maliyetleri göz ardı edilerek düşünülemez. Banka - firma ilişkisi, bankacılık sektöründeki problemlerin reel sektöre sıçraması (veya tam tersi) gibi bir domino etkisi yaratarak tüm ekonomik sistemin sağlığını tehdit edebilmektedir. Global trendler ve piyasa mekanizmasına yönelik ekonomik politikaların güç ve taraftar kazanması söz konusu banka - firma ilişkisi modelinin üzerindeki baskıları artırmaktadır. Bu tezde, banka - firma ilişkisi ve bankacılık yapısı Türkiye boyutunda ele alınmaktadır. Temel araştırma konusu olarak Türkiye'de banka firma ilişkisinin organik anlamda var olup olmadığı, hangi yapıda ortaya çıktığı, söz konusu yapılanmanın arkasındaki temel motivasyonlar ve bu yapılanmanın ülkenin ekonomik gelişimine bir katkı yapıp yapmadığı araştırılmaktadır. Araştırmamızda nedenselliğin yönünü doğru tespit etmek amacı ile banka - firma ilişkisinin arkasında yatan motivasyonlar gerek bankalar gerekse firmalar açısından incelenmektedir. Tezin kapsamında yapılan analizlerimiz ile Türkiye'de özellikle Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında banka - firma ilişkisinin öncelikle sermaye kıtlığını çözmeye yönelik olarak oldukça kuvvetli seviyede var olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, söz konusu dönemi takip eden zamanlarda sermayedar sınıfının yaratılması bir devlet politikası olarak benimsenmiş ve bankalar ile firmaların organik ilişkileri daha da güçlenerek sürekli bir halevıı gelmiştir. Müteakip bankacılık kanunları ile ise söz konusu banka - firma ilişkileri sınırlandın İmaya çalışılmıştır. 2001 ekonomik krizi yakın şekilde kontrol altında tutulmayan banka - firma ilişkisinin yüksek maliyetli sonuçlara yol açabileceğini göstermiştir. Banka -- firma ilişkisini ampirik olarak 1993 - 2002 dönemi İMKB verilerini kullanarak inceledik. Temel olarak bulgularımız söz konusu dönem içinde bankalar ile ilişkide olan firmalar ile hiçbir banka ile ilişkisi olmayan firmalar arasında pasif yapısı ve faaliyet performansları bakımından istatistiksel olarak belirgin bir fark olmadığını ortaya koymaktadır. Amprik analizlerimizi desteklemek ve söz konusu ilişkinin arkasında yatan motivasyonları anlamak amacı ile İş Bankası ve Oyak Grubuna yönelik olarak Vaka Analizi metoduyla inceleme yapıldı. îş Bankası'nın kuruluşunu takip eden yıllarda milli ekonominin gelişimini desteklemek misyonunu taşıyan bir motivasyon ile banka - firma ilişkisini yarattığını ancak daha sonra söz konusu motivasyonun portföy çeşitlendirmesi üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Oyak Grubu'nun ise banka - firma ilişkisi yaratmak anlamında diğer holding yapılarından farklı bir motivasyon taşıdığı tespit edilememiştir. Yapılan analizler ile banka - firma ilişkisinin durağan olmaktan ziyade değişken bir yapıya sahip olduğu ve zaman içinde ve sektörler arasında farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bir ekonominin banka bazlı sistemle mi yoksa piyasa bazlı sistemle mi ekonomik gelişimini destekleyeceği ise söz konusu ülkenin gelişmişlik derecesi gibi birçok farklı parametreye bağlıdır. Bir ülke önemli derecede geri kalmışlık problemi ile karşı karşıya, ekonomik ilişkiler basit ve sermaye yoğunluğu düşük seviyede ise bankalar ile firmaların organik ilişki içinde olması ekonomik gelişimi destekleyici bir enstrüman haline gelmektedir. Ancak, ekonomik yapılanma daha karmaşık bir seviyeye doğruvııı geliştikçe, ve sermaye yoğunluğu büyük yatırımları yapabilecek bir noktaya ulaştıktan sonra ve ekonomideki öncelik sermaye yoğunluğunu artırmaktan risk çeşitlendirmesine yöneldikçe banka..- firma ilişkisi ortaya koyduğu avantajları kaybedebilmektedir. Kamu otoritesi söz konusu banka - firma ilişkisi yapılanmasını biliçli olarak kontrol alında tutmalı, ve ekonominin gelişme düzeyine göre banka bazlı bir fınansal sistemden daha piyasa bazlı bir sisteme geçişi koordine edebilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Banking Structure and Bank Firm Affiliation The Case of Turkey By Cem Bayülgen Bank. firm affiliation has been considered an effective as well as a controversial tool for promoting economic development in certain times. Numerous underdeveloped countries implemented the remedy of affiliating banks and firms as a solution to capital scarcity and lack of investment coordination. However, no system is without its own risks and costs. Bank - firm affiliation contains the risk of spill over effect, a banking crisis undermining the stability of the entire economy or vice versa. The rise of the market oriented economic policies and the global trends have increased pressure to end this economic structuring. In this thesis, we analyze the bank firm affiliation and the banking structure in the Turkish context and ask the question of whether the bank - firm affiliation existed and in what forms, and if so what motivated this structuring and whether the affiliation promoted the economic development efforts or undermined them. Through our analysis, for the sake of understanding the causality, we attempt to find out the basic motivations of the affiliation for banks as well as for companies. Our analyses show that in Turkey bank - firm affiliation existed strongly in the early years of the Republic due to extreme capital scarcity of the era. However, the capitalist creation efforts of the state in the following periods transformed theaffiliation into a permanent structure. Subsequent banking laws made futile attempts to restrict it. 2001 economic crisis showed that uncontrolled affiliation could prove costly for the economy as a whole. We used empirical data from 1993 to 2002 to analyze the costs and benefits of the affiliation. Our results reveal no difference between the performances and liability structuring of bank affiliated companies. We also conducted event study approach on İş Bank and Oyak Group to better understand the motivations. We find that İş Bank acts on a certain mission of supporting the development of a national economy and Oyak Group has no difference from other conglomerates in its affiliation motivations. We conclude that the bank - firm affiliation is not a static form and changes through time and across sectors. And whether a bank based economic system where banks are in the center of the financial resource allocation or a more market based economic system should be chosen depends on many parameters such as the economic development level of the economy. Bank - firm affiliation is a useful instrument to support economic development when the economy is in a status of extreme underdevelopment, the business complexity is low and the capital concentration is little. As the economy grows into a more complex structure and the capital concentration is sufficient to make large investments, the advantages of bank - firm affiliation diminishes as the priority in the economy moves from capital concentration to risk diversification. We propose that the state should govern this type of financial structure closely and make long term plans as to when and how to make a transition to a more market based approach to ensure a smooth transition.