Positions and oppositions: Greek foreign policy towards Turkey's accession to the EC/EU (1987-2002)
Türkiye'nin AET/AB'ye giriş sürecine ilişkin Yunanistan'ın geliştirdiği politikalar (1987-2002)
- Tez No: 162812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
KISA ÖZET Türkiye 'nin AET/AB 'ye giriş sürecime ilişkin Yunanistan 'in geliştirdiği politikalar Aikaterini Kitidi Bu tezin konusu Türkiye'nin AET/AB'ye giriş sürecime ilişkin Yunanistan'ın geliştirdiği politikalardır. Bu tezin yazılmasını tetikleyen gözlem, bu 15 yıllık süre içerisinde Yunan politikasının Türkiye'nin adaylığına karşı olumsuz bir tutumdan destekleyici bir konuma doğru yaptığı tam kapsamlı dönüştür. Bu tezde cevabı aranan sorular şunlardır: Bu destekleyici tutum hangi şartlar allında gerçekleşti? Bu durum Yunanistan'ın Türkiye'ye dair dış politikasında genel bir değişiklikten mi kaynaklandı? En önemlisi, bu politika değişikliği neden meydana geldi? Yukarıda sıralanan sorulan cevaplamak amacıyla Yunan dış politikasının tarihi bir değerlendirmesine başladım ve 14 Yunan üst düzey hükümet görevlisiyle mülakatlar yaptım. Tezimin ana argümanı şu şekilde özetlenebilir: Yunanistan'da, komşusunun mevcut imajına dair bir algı değişikliği yoktu. Yunan dış politikasının köklü bir değişikliğe uğratan başlıca etmenler şunlardı: Sistemik düzeyde genel olarak AB düzeyinde hızlanan entegrasyon sureci işbirliğinden kaynaklanan faydalan arttırdı. Kurumsal yapı neo-liberal kurumsallaştırmacıların öngördüğü üzre daha fazla fırsat ve teşvik sunmaya başladı. Bununla beraber bu işbirliği ancak politik sınıf düzleminde yeni aktörlerin iktidara yükselmesiyle mümkün olabildi. Bu aktörler ideolojik olarak 1980'lerin ilk yansında AB tartışması sırasında olgunlaşmışlardı. AB idealini ülke içi iktidar mücadelesinde kendilerini rakiplerinden ayrıştırmak için kullanan bu aktörler iktidara geldiklerinde Türkiye'yle yakınlaşmayı da içeren yeniden tanımlanmış Yunan milli çıkarlarını savunmak için AB'nin sunduğu fırsatlardan yararlanmasını bildiler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Positions and oppositions: Greek foreign policy towards Turkey's accession to the EC/EU (1987-2002) byAikaterini Kitidi This thesis concerns the Greek policy towards Turkey's accession to the EC/ EU. The instigation for this thesis was the observation of a complete reversion in the Greek policy during that period, from a negative to a very cooperative stance vis-â- vis Turkey's EU prospects. The questions that are treated in the thesis are the following: Under which conditions did this cooperative behaviour occur? Does it reflect a general change in Greek foreign policy towards Turkey? Mainly, why did this shift of policy occur? In order to answer these questions, I proceeded to an historical overview of the Greek foreign policy and I interviewed 14 Greek high- level government officials. The main argument that is presented in the thesis is the following: The reasons for the change had little to do with the Greek perceptions on Turkey per se. Instead, on the systemic level, the rewards from cooperation were multiplied, with the rapid integration at the EU level. The institutional framework started offering more opportunities and incentives for cooperation, in the way that the neoliberal institutionalists theorized it. However, this cooperation would not have been possible without the rise to power of a new set of actors in the level of political class. These had matured ideologically in the debate concerning the EU at the early '80s; they used the EU as a banner in order to differentiate themselves in their domestic political power-struggles and, when in power, they took advantage of the opportunities that the EU offered, in order to pursue their redefined Greek national interest, in which rapprochement with Turkey was included.