Firma düzyinde katma değerin hesaplanması ve finansal analizi açısından önemi
- Tez No: 162858
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
113 Özet Firma düzeyinde katma değerin ele alındığı bu tez çalışmasında; bir sektörde, bölgede ya da ülkede faaliyet gösteren tüm firmalar için hesaplanan katma değer tutarlarının toplanması suretiyle o ülkede o yılda üretilen tüm mal ve hizmetlerin değerine eşit olan millî gelir rakamına ulaşılmaktadır. İşte bu noktadan hareketle, firmalar için katma değer hesaplanmasının önemi üzerinde durulmuş ve katma değer hesaplamalarına yer verilmiştir. Ayrıca örnek katma değer tablosu da sunulmuştur. Katma değer tablosunun bunun yanı sıra üretim aşamaları neticesinde ortaya çıkan katma değerin, üretim faktörleri arasındaki paylaşımı da önemli bir husustur. Nitekim firmadan hak sahibi olan çalışanlar, ortaklar, ve devlet bu bilgileri malî tablolar aracılığıyla elde etmek isterler. Firmaların Katma Değer Tablosu düzenlemelerinin sosyal faydası da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Ayrıca katma değer raporlaması firmalar için önemli bir performans göstergesi de sağlamaktadır. Satışlar ya da kâr parametrelerinin yerine katma değer parametresinin kullanılması firmanın performansını değerlemesinde daha anlamlı sonuçlar verecektir. Tez çalışmasında aynı zamanda, katma değer kavramı ile Ekonomik Katma Değer (EVA) kavramı ilişkilendirilmiştir. Hissedar değerini arttırma anlamı taşıyan ekonomik katma değer kavramı ile katma değer kavramındaki ortak nokta ise üretim sonucu elde edilen çıktının faktörler arasındaki paylaşımında her bir üretim faktörüne düşen payı yükseltmektir. Özellikle ekonomik katma değer yaklaşımında bu daha çok hissedar değerini yükseltmeye odaklanmıştır. Sonuç olarak, katma değer raporlaması firmalar, endüstriyel, bölgesel ve ülke ekonomisi açısından anlamlı veriler sağlamaktadır. Firmaların katma değer tablolarını hazırlamaları ve bunun da Muhasebe Sisteminde yerini alması çalışmaları hızlandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
114 Summary At macroeconomics level, national income accounts are made by adding whole values during the production process. An economy, which is producing only bread, the price of the bread is equal to the total value added of all production steps. For example, while making bread with the flour, there are a price of bread and a price of flour and added values by the bakery. Subtracting price of flour from price of bread, it gives value added. Value added is the market value of a firm's output less the value of the inputs which it has purchased from others. The most important national income account is Gross Domestic Product (GDP). It can be calculated by three ways. First one is adding prices of whole production factors' payments that is called income approach. Second one is sum of all the expenditures in buying that total output which is called expenditures approach. Final one is production approach which is calculated by subtracting total value of production factor payments from sales. We can reach the same result with three different approaches. At microeconomics level if the value added is accounted for whole firms in the economy, we can reach the same result as above. Calculating value added at firm level is useful for obtaining and analysing the industrial, regional and national data. In this thesis, also value added concept is related with Economic Value Added (EVA). Value Added Statement shows that the distribution of the value added between the production factors -i.e. government, shareholders, and creditors. Economic Value Added is about maximizing the shareholder value. The relation between those concepts is explained in this thesis. Corporations should present value added statement besides balance- sheet and income statement. It gives more explanatory and relevant information about financial situation of the firm.