Firma düzeyinde katma değer hesaplaması ve seçilmiş muhasebe standartları açısından KİT'ler üzerinde bir inceleme
Calculation of firm-level added value and an examination on State Economic Enterprises in terms of selected accounting standards
- Tez No: 280313
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Firmalar tarafından yaratılan katma değeri ve bu değerin paylaşımını gösteren ?katma değer tablosu?'nun firmaların yayınladığı finansal tabloların arasına katılması ile gerek firmalar gerekse ulusal ekonomi açısından yararlı bilgiler elde edilecektir. Bu çalışma, katma değer raporlamada doğrudan etkili olduğu düşünülen Türkiye Muhasebe Standartları dikkate alınarak oluşturulacak olan katma değer tablosunda, katma değerden pay alan emek, sermaye ve devletin katma değer paylarında meydana gelecek etkilerin belirlenmesi için ve muhasebe standartları açısından uygun olacağı düşünülen bir katma değer tablosu oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.Bu çalışmanın hazırlanması esnasında kavramsal bölümler için literatür taraması yoluna gidilmiş, son bölümde de Kamu İktisadi Teşebbüsleri üzerinde bir değerlendirme yapılmıştır. KİT'lere ilişkin uygulamalara ait verilerin elde edilmesi için ise öncelikli olarak T.C. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu ve T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'nın ilgili birimleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve ilgili kurumların arşiv ve kütüphanelerinden yararlanılmıştır.Çalışmanın sonucunda, ilgili muhasebe standartlarının uygulanmasıyla katma değerin paylaşımının etkileneceği tespit edilmiştir ve bu muhasebe standartları çerçevesinde gerçeğe uygun raporlama açısından yeni bir katma değer tablosu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Incorporation of the firm created added value and the ?value added statement? showing the distribution of this value into the firm released financial tables would provide some useful information for both the firms and the national economy. This study aims first to determine the prospective influences on the value added shares of labour, capital and the state which takes shares from the added value in the value added table created via taking the Turkish Standards of Accounting into consideration which are considered to have a direct effect on the added value reporting and second to prepare a value added table that would be suitable for accounting standards.During the study, theoretical chapters were prepared by using the literature review method and an evaluation was made on the State Economic Enterprises for the last chapter. For accessing the data on the State Economic Enterprises applications and policies library and archival research and also interviews were carried out in the Republic of Turkey Supreme Auditing Board of Prime Ministry and the Republic of Turkey Under secretariat of Treasury.As a result of the study, it was determined that applying accounting standards affects the added value distribution and a new value added table was proposed for more realistic and fair reporting within the framework of the above mentioned accounting standards.