Türkiye'de şeker piyasası, şeker politikası ve etkinlik
  1. Tez No: 162863
  2. Yazar: YASİR İBRAHİM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AFFAN HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Temel tüketim maddelerinden birisi olan şeker, şekerpancarı ve şeker kamışından üretilmektedir. Şekerpancarından üretilen şekerle, şeker kamışından üretilen şeker arasında ürün olarak bir farklılık bulunmamasına rağmen, şeker kamışından üretilen şekerin üretim maliyeti, şekerpancarından üretilen şekere nazaran yarı yarıya düşüktür. Bu yüzden dünyada şekerpancarı tarımı yapan her ülke, çiftçisini destekleme yoluna gitmektedir. Yine aynı şekilde, her ne kadar ülke bütçesi üzerinde yük teşkil etse de, ülkeler şekerpancarı tarımının diğer sektörlere olan pozitif katkılarından dolayı da, destekleme politikalarına büyük önem vermektedirler. Türkiye'de şekerpancarı tarımı oldukça yaygın, 300 bin ailenin geçimini sağladığı bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de şeker politikalarındaki bir değişiklik, önemli ekonomik sonuçlar doğurduğu kadar, büyük sosyal sonuçları da beraberinde getirmektedir. Türkiye'de şeker sektörünün gelişimini, iki dönem olarak inceleyebiliriz. Birinci dönem cumhuriyetle birlikte başlayıp 2000 yılına kadar olan süreci kapsarken, ikinci dönem ise bir çok tartışmalara yol açan, 2001 yılında uygulamaya konulan yeni şeker kanunu sonrası dönemdir. Türkiye Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında, dünya şeker sektöründe önemli bir konuma sahip bulunmaktadır. Buna karşın AB ülkeleri gerek kişi başına üretim miktarları olsun, gerekse de fabrikalardaki ölçek büyüklüğü dikkate alındığında, Türkiye'ye kıyasla oldukça avantajlı konumdadır. Yeni şeker kanunun sonrasındaki süreçte de, bu makas giderek Türkiye aleyhine açılmakta ve Türkiye'deki şeker sektörünün, dünyadaki etkinliği giderek azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the basic consumption commodity sugar, is made of from sugar cane and sugar beet. Although there is no difference in quality and taste as a commodity, sugar production from sugar cane is not as costly as sugar production from sugar beet. For this reason, every sugar beet grower country subsidizes its growers. These subsidies are a burden for a country's budget, but the positive effects of sugar beet agriculture to economy's other sectors, subsidy policies becomes more essential. Sugar beet agriculture in Turkey is a very common production, which 300 thousand families earn their lives from, so any sugar policy change, results in both economically and socially. We can study the sugar sector's development in Turkey in two periods. First period begins with the foundation of Turkish Republic and ends by the year 2000. The second period begins with the implementation of new sugar reform, that has been commonly argued in society since 2001. When compared with European Union countries, Turkey has a significant place in world sugar market. On the other hand, EU countries have an absolute advantage over Turkey in production per labor and scale of economies. By the implementation of the new sugar law in Turkey, Turkey started to lose its efficiency in world sugar market.