Aile işletmelerinde karar verme ve Türkiye'deki köklü aile işletmeleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 162862
  2. Yazar: ANIL GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
125 ÖZET Aile işletmelerinde karar verme ve Türkiye'deki köklü aile işletmeleri üzerine bir çalışma başlıklı bu yüksek lisans tezinde; aile işletmeleri ve karar verme kavramları açıklanmış ve Türkiye'deki köklü aile işletmeleri üzerinde bir inceleme yapılmıştır. Dünyadaki aile işletmelerinin yaklaşık olarak %80'nin, Türkiye'dekilerin ise %95'nin aile işletmesi olduğu ekonomik düzende aile işletmelerinin önemi büyüktür. Karar verme, işletmelerin devamı için kritik öneme sahip olan tüm yönetim faaliyetlerinin temelini oluşturan bir mekanizmadır. Aile işletmelerin tanımı, üstünlükleri, sakıncaları, yaşam eğrileri, karşılaştıkları sorunlar ile Türkiye ve dünyadaki yeri birinci bölümde yer almıştır, ikinci bölümde ise, karar verme kavramı, özellikleri ile ayrıntılı olarak karar sınıflandırılması ve bilimsel karar verme teknikleri aktarılmıştır. Üçüncü bölüm ise, köklü aile işletmeleri üzerinde yapılan bir araştırmadan oluşuyor. Aile işletmeleri ve karar verme süreçlerinin araştırıldığı bu bölüm sayesinde Türkiye'deki aile işletmelerinin yaşadıkları sorunlar, düşündükleri çözüm önerileri ve diğer birçok konu hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
126 ABSTRACT In this master thesis, Decision making process in family firms and a research on the oldest family firms of Turkey, family firms and decision making concept have been explained and also there is a research on the oldest family firms of Turkey has been examined. More than 80% of firms all over the world and 95% of the Turkish firms are described as family firms. Therefore, it can be easily concluded that, family firms have great importance for this economical situation. In addition, decison making process has a critical importance for firms to continue their life cycle which is determined as the base of all managerial facilities. In the first part, concept and structure of family firms, their advantages and disadvantages, their life cycle and problems have been analized. Moreover, importance of the family firms has been shown by giving examples through all over the world and in Turkey. In the second part, decision making concept and process are determined. Detailed classification of decison making concept and scientific decsion making techniques are shown. The third part consists of a reserch on the oldest family firms. This research is aimed to get information about the well known Turkish family firms and their decision making process. As a result of this research, the information about the problems of these well-known family firms and their solution offers and much more have been obtained.