Etnik kimlik kaynaklı ayrılıkçı hareketler
- Tez No: 162889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu çalışma etnik ayrılıkçı hareketlerin, oluşumunu, özelliklerini, yapılarını ve muhtemel sona erdirilme koşullarını ele almaktadır. Bunlara ilaveten, çalışma etnik çatışmaların çözümü için rasyonel ve tutarlı bir model oluşturuyor. Etniklik, insanların konuşabilmesi için gerekli bir yer ve alandır. Son otuz yılı dönüştüren tüm yerel ve marjinal hareketlerin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Etnik ilişkilerdeki gelişmelere ilişkin olarak üç model mevcuttur. İlki asimilasyon, ikincisi eritme potası ve üçüncüsü de kültürel çoğulculuktur. Etnik ayrılıkçılık 1960'lı yılların sonları ve 1970'li yılların başlarından itibaren bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gündemlerinin ilk sırasına yerleşmiştir. Ülkemizdeki etnik ayrılıkçılık, sosyal ve ekonomik hayatımızın son yirmi yılına büyük bir sıkıntı vermiştir. Etnik ayrılıkçılığın nasıl ortaya çıktığı (tarihsel mi?, inşa edilmiş bir olgu mu?) konusunda bir mutabakat bulunmamakta ve süreci başarıyla tamamlamış bir örneği bilinmemektedir. Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte bütün olumsuzlukları ve verdiği acılarla bir çok insanın hayatını ciddi şekilde etkilemeye devam etmektedir.Etnik ayrılıkçılık, çoğunlukla siyasi şiddet ortamının oluşmasına yol açmakta, bu ortam ise sorunun çözümünü imkansızlaştırmakta, kendisini besleyen kısır döngü oluşturmaktadır. Çalışma, etnik ayrılıkçılık milli birliğe bir alternatif olarak ele alınmaması gerektiğini iddia eder. Etnik ayrılıkçılık parçalayıcı bir öğe olarak anlaşılmalıdır. Sorunun çözümü, tartışma ve şiddetin sona erdirilerek, ekonomik, siyasi ve adii alanlarda insani çözümlerin hayata geçirilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study deals with formation, features, structures, and possible termination conditions of ethnic separatist movements. In additon to this, it outlines a consistent and rational model for solving ethnic conflicts. Ethnicity is a necessary field for people to talk. It holds a very significant place in the appearance and development of all local and marginal movements that has greatly changed the last thirty years. There are three models related with the developments in ethnic relations. The first one is asimilation, the second is melting pot and the third one is cultural pluralism. From the end of 1960s and early years of 1970s, the ethnic separatism has been in the first place of the agenda of some of the developed and developing countries. Ethnic separation in our country has given trouble to our social and economic life for twenty years. There is not any agreement on the issue of how the ethnic separatism came out (Is it historical? Or Is it a phenomenon that has been built?) and there is not any other example of whose period has been successfully completed. Together with its differences according to countries, besides with its all negative sides and troubles it continues to severely affect lives of many people.The ethnic separatism, mostly, causes a political violent environment to come into being; the mentioned environment makes impossible for solving the problem and sets up a vicious circle that is feeding itself. This study claims that ethnic separation should not be regarded as an alternative to national unity. Ethnic separation should be understand as an separative component. Solving the current problem depends on carrying out humane solutions in economic, political, and legal fields through giving an end to disputes and violence.