Max Weber'de sosyal tabaklaşma olgusu
  1. Tez No: 162890
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK GÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
201 ÖZET Bir toplumda varolan eşitsizliklerin irdelenmesi, farklı hiyerarşik yapıların ortaya konulması sosyolojinin başlıca konularından birini oluşturur. Çalışmamızda öncelikle, sosyal takalaşmanın tanımı, içeriği, olgunun genel özellikleri, olguyu açıklamada kullanılan kavramlar tespit edilmiştir. Çalışmamızda ayrıca, tabakalaşma olgusunu açıklamada kullanılan kavramların farklı kullanım alanları incelenmiştir. Tabakalaşma olgusunun genel özellikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte geçmişte görülen somut tabakalaşma modelleri olan kölelik, kast, zümre ve sınıf incelenmiştir. Max Weber'in tabakalaşma kuramının anlaşılabilmesi için ikinci bölümde onun düşünsel temellerine değinilmiştir. Weber'in etkilendiği figürler irdelenmiş ve bu düşünürlerin Weber'i etkileyen görüşleri bu bölümde ele alınmıştır. Yine aynı bölümde Weber'in sosyolojisinin ana temalarına değinilmiştir. Son bölümde Max Weber'in sosyal tabakalaşma olgusu ele alınmıştır, öncelikle güç (iktidar) olgusuna değinilip ardından dinin sosyal yapı ve tabakalaşama üzerindeki etkisi belirtilmiştir. Sınıf, statü ve parti ayrımına dayalı tabakalaşma analizi sunulmuştur. Bu modelin farklı toplum yapılarındaki tabakalaşma modellerini açıklamada anahtar bir yapı sergilediği saptanarak Karl Marx ve Max Weber'in tabakalaşma analizleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
202 ABSTRACT In a society explaining in equality and different hierarchic structures is an important matter of sociological understanding. Our study, firsly strive to put forward definition of stratification, its content, general characteristic of the phenemona and the concepts which is used for explaining the phenemona. Beside our study, try to show different usage of the concepts, which is used for explaining the stratification phenemona. It is also stated general characteristic of the concept of stratification in this study. On the other hand we try to explain different stratification models such as Slavery, Caste, Estates, Class. In the second part of our study, we strive to mention Max Weber's intellectual roots. It is examined in this part the figures and its thoughts which Weber is effected. We also try to explain major subjects of Weber's sociology. We try to examine the view on social stratification of Max Weber in the last part of our study. Firstly, it is explained concept of the power and then effect of the religion on social structures and stratification. In this section, we try to put forward stratification analyses which based on class, statu and party. It is stated that Weber's model provide to explain different structures and stratifications in different society. Lastly it is also compared the analyses of social stratification models between Marx and Weber.