Türk kamu kesiminde personel başarı değerlendirmesi ve uygulamadan bir örnek: MKE Kurumu Genel Müdürlüğü
- Tez No: 162904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
268 ÖZET örgütlerin sahip olduğu insangücü kaynağını etkili ve verimli bir şekilde kullanması gereği, bu kaynağın örgüt için değerinin belirlenmesine ve biçimsel başarı değerlendirme sistemlerinin oluşturulmasına neden olmuştur. Başarı değerlendirmesinin amacı; bireysel başarının önceden belirlenmiş standartlar aracılığı ile ölçülerek, çalışanların eksik, zayıf ya da güçlü yönlerinin tespit edilmesi, daha etkili ve verimli çalışma için alınacak tedbirlerin ortaya konulması ve bu şekilde çalışanların başarı, nitelik ve hatalı davranışlarından hem birey hem de örgüt gelişiminde yararlanılmasıdır. Değerlendirme ile çalışan ve çalışmayan personel birbirinden ayrılmakta ve değerlendirme sonuçlarından çalışanlara ilişkin ödül, ceza, atama, tayin, terfi gibi kararların alınmasında yararlanılmakta, iş ve işgören uyumunu sağlayacak tedbirlerin alınması mümkün olmaktadır. Değerlendirmenin taşıdığı önemden dolayı, her örgüt kendi yapı, amaç ve ihtiyaçlarına uygun değerlendirme sistemini geliştirmek zorundadır. Değerlendirmede kullanılan yöntemler geleneksel yaklaşımdan çağdaş yaklaşıma doğru bir gelişme göstermiştir, özellikle çağdaş değerlendirme yöntemleri ile değerlendirme, birey ve örgütü geliştirme yönünde kendisinden beklenilen fonksiyonları yerine getirmeye başlamıştır. Bu çalışmada, ülkemizde uygulanmakta olan değerlendirme sistemine ilişkin esasların belirlendiği yasal düzenlemelerin, geleneksel değerlendirme yöntemlerinin sahip olduğu özellikleri büyük oranda taşıdığı görülmüştür. Kamu kesimindeki her türlü uygulamanın esası yasalarla belirlendiğinden ve belirlenen esaslara uygun davranılması bir zorunluluk olduğundan, öncelikle mevcut düzenlemelerin çağdaş değerlendirme yöntemlerinin uygulanmasını mümkün kılacak biçimde yeniden ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte her konuda olduğu gibi başarı değerlendirmesi konusunda da yapılan düzenlemelerin niteliği ne olursa olsun, değerlendirme sisteminin kendisinden beklenilen fonksiyonları yerine getirmesinde en önemli unsur insan unsurudur.Özellikle bu konuda, değerlendirme yapan amirlerin konuya yaklaşımlarının etkisi göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, değerlendirmenin önemi, amacı ve nasıl uygulanacağına dair eğitimlerin verilmesi, etkili bir değerlendirme için zorunluluktur. MKE Kurumu Genel Müdürlüğünde çalışan personelin değerlendirme sistemine ilişkin görüş ve önerilerinin alınarak, ülkemizdeki değerlendirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla yapılan araştırmada; Türk kamu personel sisteminde uygulanan başarı değerlendirmesinin geleneksel düzenlemelerin etkisi ile günümüz ihtiyaçlarına cevap veremediği, değerlendirmede kişisel özelliklerin ele alındığı, iş başarısını ölçmeye yönelik başarı standartlarına gereken ölçüde yer verilmediği, bu nedenle amirlerin değer yargılarının değerlendirmeyi büyük ölçüde belirlediği ve objektif bir değerlendirme yapılamadığı görülmüştür. Değerlendirme sonuçlan gizli tutulmakta ve sonuçlardan çalışanların geliştirilmesi, onlara verilecek eğitimin belirlenmesi amacıyla yararlanılmamakta, değerlendirme işlemi sadece bir saptamadan ibaret görülmektedir. Ülkemizde uygulanan başarı değerlendirmesinin çalışanla çalışmayanı ayırt etmeye ve buna göre farklı uygulamalar yapmaya esas bir sistem olarak ele alınmadığı; değerlendirmenin yasalar gereği yapılması zorunlu olan bir işlemin, idari bir formalitenin yerine getirilmesinden ibaret görüldüğü sonucuna varılmıştır. Bu çalışma ile; başarı değerlendirmesinin kamu sisteminin ihtiyaçları çerçevesinde yeniden düzenlenmesinde yararlanılabilecek öneriler getirilmeye çalışılmıştır..
Özet (Çeviri)
270 ABSTRACT The need of using manpower sources effectively and efficiently for organisations lead the organisations to determine the value of this sources and make up formal success evaluation systems. The purpose of evaluation of success is measuring personal success by the use of predefined standards and determining the insufficient, weak and strong points of the employees; introducing the precautions for more effective and efficient work and by this method benefiting from the success, quality and mistakes of the employees in personal and organisational development. With the evaluation well working staff and inactive staff is separated and benefit from the results of evaluation for decisions like prize, penalty, appointment, promotion etc. about the employees is made. Also making cautions about work and employee consistency is availible by this method. Because of the importance of the evaluation, every organisation has to improve its own evaluation system due to its structures, purposes and needs. The methods used in evaluation has shown a development from classical approach to modern approach. Particularly evaluation with the modern evaluation methods has started to fulfill the expectations from it about the improvement of individual and organisation. In this study, legal regulations about the principles of evaluation systems applied in our country almost seen to have the characteristics of classical evaluation methods. Because all kinds of applications in the public sector is determined by the laws and it is obligatory to behave appropriately with the determined principles; first the decision is reached that revising of the current regulations for applying the modern evaluation methods is needed. Nonetheless whatever the feature of the adjustment about the succes evaluation is, human element is the most important element for the evaluation system to fulfill the expectations, as it is in all subjects. Particularly, the effect of271 the approach to the subject of the chiefs making evaluation shouldn't be ignored. Thus, giving an education about the importance, purpose and how it will be applied is necessary for an effective evaluation. In a research made for the purpose of improving the evaluation systems in our country, by having the comments and suggestions of the staff of MKE Corporation Head Office about the evaluation system, it is seen that; the evaluation system applied in Turkish public employee system couldn't fufill the needs of today because of the effect of classical regulations, and also personal features were hold in the evaluation, the success standards for measuring the work success wasn't regarded in the required level and thus the value judgments of the chiefs were almost determining the evaluation and an objective evalution wasn't made. The results of the evaluations are kept in secret and they are not benefited for the improvement of the employees and determination of the education which will be given to them, and the evaluation process is just seen as a determination. It is concluded that, the applied success evaluation system in our country is not taken as a system separating and making different applications for the well working and inactive staff; the evaluation is made as an administrative formality, and seen as an obligatory process which has to be made due to the laws. In this study; it is attempted to give beneficial suggestions in revising the public system about the success evaluation in the outline of the needs of public system.