II.Dünya Savaşından sonra Türk dış politikasına Sovyet etkisi
  1. Tez No: 162915
  2. Yazar: SERAP TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
140 ÖZET Türkiye ve Sovyet Rusya Milli Mücadele Döneminden beri paralel bir politika takip etmiştir. Ancak II. Dünya Savaşı'nın başlaması ile iki komşu devletin ilişkileri gerginleşmiştir. Türkiye II. Dünya Savaşı sırasında izlemiş olduğu tarafsızlık politikasından dolayı savaş sonrası oluşan ortamda yapayalnız kalmıştır. Savaş sonrasında Sovyet Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri iki büyük güç olarak ortaya çıkmışlardır. Sovyet Rusya savaş sonrası yayılma siyaseti takip ederken, Amerika Birleşik Devletleri kıtasına çekilip, düzeni Birleşmiş Milletler ile sağlama yo\una gitmiştir. Sovyet Rusya'nın yayılma alanlarından biri de Türkiye'dir. Sovyetler savaş sonrası tarihi emellerini gerçekleştirmek için Türkiye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ile bağdaşmayacak isteklerde bulunup Milli Mücadele döneminden beri karşılıklı sürüp gelen dostluğu bozmuştur. Türkiye ise dış politikasında Sovyet isteklerine karşı bir ittifak aramıştır. Sovyet isteklerinin artarak devam etmesi ve en önemlisi bu isteklerin kendilerinin çıkarları ile çelişmesi Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin Türkiye ile paralel politikalar yürütmesini sağlamıştır. Türkiye dış politikasını Sovyetlere karşı Amerika Birleşik Devletleri ile ittifak kurarak düzenlerken, her an tetikte bir ordu bulundurmak zorunda kalmıştır. Bunun için de Amerika Birleşik Devletleri'nden askeri ve ekonomik yardımlar almıştır. Ayrıca NATO, Balkan Paktı, Bağdat Paktı gibi ittifak sistemleri ile, Rusya'ya karşı olan politik konumunu kuvvetlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY Turkey's and Soviet Russia's politics had become more similar since the period of the Turkish National Struggle for independence. On the other hand with the begining of the 2nd World War their relations of these neighbour countries began to become strained. After the 2nd World War, the political way of Turkey's followed in its foreign affairs called neutrality caused being completely all alone. After the war Soviet Russia and USA appeared as two super powers. When Soviet Russia followed a political way identified as an imperialistic, the USA came back to its continent and wanted to put in order it's own world affairs by means of the United Nations. One of the imperialistic route of Soviet Russia is Turkey. After the war Soviet Russia due to realize it's historical and traditional aims felt a desire for it's own imperialist politics which went against Turkey's independence and integrity of territorşes and their relations which were carried out well since the National Struggle period werw broken down in the end.. Turkey, it's own foreign affairs, looked for an alliance against Soviet Russia's desires. Russia's desires were one after another continually and these desires went against the USA's and UK's benefits. These events provided that they started to continue similar politics together with Turkey. Turkey established a new foreign policy by forming an alliance with the USA and Turkey had to organize an army which was an alert. For organizing this new condition, Turkey got military and economic aid from the USA. And Turkey also strengthened it's political situation against Russia by forming an alliance with NATO, Balkanic Treaty and Bağdat Treaty.