Sivil toplum hareketleri içinde dernekler ve Ankara örneği
  1. Tez No: 162916
  2. Yazar: MAİDE BAŞBAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
222 ÖZET Günlük dilde, halk arasında genellikle sivil toplum denildiğinde“askeri yönetimden arınmış toplum”anlaşılmaktadır. Sosyolojik olarak ise kendiliğinden ve iradi olarak örgütlenmiş toplulukların var olduğu toplumlar anlaşılır. Tarihin derinliklerine inildiğinde sivil toplumun ve sivil toplum örgütlerinin, toplumların toplumsal, kültürel ve siyasal yapılarına ve inançlarına göre biçimleştiği, kalıplaştığı görülür. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bugünkü batı dünyasında sivil dayanışma anlayışı ile sivil toplum anlayışı örtüşürken, sivil toplum anlayışı da demokrasi ile örtüşmektedir. Bu bağlamda sivil toplum örgütleri de demokrasi ile örtüşmektedir. Bir ülkede sivil toplumun varlığı o toplumda demokrasinin gelişmişliğini göstermektedir. Bunun yanı sıra sivil toplumun varlık kazanması adına gerekli olan tüm kriterlerin taşındığını gösterir. Bu çalışmada, araştırmacı tarafından, sivil toplum örgütlerinin İşlevleri özgün olarak; 1) Demokrasiyi geliştirme işlevi, 2) Hizmet üretme işlevi ve 3) Hizmetlere katkı işlevi biçiminde gruplandırılmıştır. Temel olarak literatür taramasından hareketle çeşitli istatistiklerle konu ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, sivil toplum kuruluşları içinde derneklerin bulunduğu durumu gözler önüne sermek, problemlerini sıralarken çözüm yolları göstermektir. Derneklerin temelinde yatan hareketlere kadar inilerek, yasal gelişmelerle ortaya çıkan değişiklikler hem Türkiye hem de Ankara örneğinden yola çıkılarak ne tür değişmeler yaşandığı ortaya konulmuş, bunun yanı sıra Dernekler Kanunu'nun ulusal ya da uluslar arası düzende nasıl düzenlendiği gösterilmiştir. Ayrıca, dernekçilik noktasında gelişmiş223 Avrupa ülkelerinden örnekler alınarak karşılaştırma yapma İmkanı sağlanmıştır. Araştırmada bilimsel verilere ulaşmada nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanıldığından, bilgilerin doğruluğunu onaylayıcı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Araştırmanın bulguları ışığında Avrupa Birliği uyum yasası içinde demek sayıları ve üye sayılarının artırılması önemli görülmüşken, önemli olan sayıdan çok varolanların tam anlamıyla amaçlarını gerçekleştirmede kısır kalabildikleri ve bu durumun ortadan kaldırılması gereğidir.
Özet (Çeviri)
224 SUMMARY In general civil society is defined as:“a society which is freed from the military administration”in daily language among the people. However, it is also defined as:“voluntarily self-organized groups in the societies”as to sociology. History shows us that civil society, non-governmental organization and societies shaped in accordance with societal, cultural, political structure and belief, it can be confidently said that today in Western world the understanding of the civil solidarity matches with the understanding of the civil society; and similarly democracy matches with the understanding of the civil society. This suggests that non-governmental organization matches with the democracy. In this research, different knowledge was giyen regarding Non Governmental Organ izations'situation and their importance in the social life. In this research Non Governmental Organizations roles were grouped as: 1) Role of developing democracy, 2) Role of producing service, 3) role of contribution service. Basicaliy, this subject was explained by researching literature and different statistics. Aim of this research, to show the situation of associations within Non Governmental Organizations. On the other hand to show the problems and solition ways. Besides to go to the roots of the motions of associations this study shows us how Association Law to be arranged in the national and international area. Somewhat, in the point of the association some European countries examples were taken and it gives us to compare the situation between our country and these countries. in this research both qualitative and quantitaive methots were used to provide right resuits. In the Eurepean Union process, associations and associations nember numbers are important, but to be effective in the area Is more imporant than member number.