Türkiye'de KDV oranlarının vergi adaleti açısından analizi ve Avrupa Birliği karşılaştırması
  1. Tez No: 162914
  2. Yazar: UTKU KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
202 ÖZET Bilindiği gibi katma değer vergisi, harcama vergilerinin günümüz vergi sistemleri içerisinde yer alan en ileri ve vergilendirme tekniği açısından en modern şeklidir. Ancak tüm dolaylı vergilerde olduğu gibi bir işlem vergisi olması nedeniyle, vergilendirme süreci içerisinde mükelleflerin şahsi ve ailevi durumlarını göz önünde bulundurmamaktadır. Dolayısıyla bu tarz vergiler maliye literatüründe gayrı adil vergiler olarak kabul edilmektedir. Ancak, özellikle, KDV oranları aracılığıyla oran farklılaştırmasına gidilerek, toplumdaki çeşitli gelir grupları da dikkate alınmak suretiyle, birtakım mal ve hizmet gruplarına yönelik olarak oran farklılaştırması yolu ile KDV'nin yukarıda bahsedilen tersine artan oranlı etkisi giderilmeye çalışılmakta bunu yaparken de zorunlu nitelikteki mal ve hizmetlerin düşük, lüks olarak kabul edilen mal ve hizmetler ise yüksek oranda vergilendirilmesine yoluna gidilmektedir. İşte KDV oranlarının tez çalışmasının da konusunu oluşturan vergi adaletine yönelik etkisi ve vergi adaletini sağlama noktasındaki etkinliği burada ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile amaçlanan Türk Katma Değer Vergisi mevzuatı'nda hali hazırda yürürlükte olan KDV oranlarının, KDV'de oran farklılaştırması mekanizması göz önünde bulundurulmak suretiyle, vergi adaletini sağlama noktasındaki önemini ve etkinliğini ortaya koyabilmek, bunu yaparken de ülkemizdeki KDV oran sistemini Avrupa Birliği ortak KDV sistemi içerisinde uygulanmakta olan KDV oranları ile karşılaştırmalı olarak incelemek ve konu ile ilgili birtakım sonuçlara ulaşmaktır. Ayrıca yapılan çalışma sonucunda ulaşılan sonuçlar bağlamında, KDV'de oran seviyesi ve Avrupa Birliği'ne mali anlamda uyum süreci içerisinde, KDV oranlan konusunda bazı çıkarsamalar yapılarak önerilerde de bulunulması da çalışmanın diğer bir amacını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
203 ABSTRACT As it is known, value added tax is the most advanced type. of expenditure taxes, involved in today's tax systems and it is also the most contemporary type with regard to taxation method. However because it is a transaction tax, it does not take individual and familial status of taxpayers into consideration as all indirect taxes do. So, that type of taxes are regarded to be unfair taxes in finance literature. However, especially by preferring to apply the ratio differentiation by means of VAT rates and also by considering variable income groups in society, the above mentioned effect of VAT with adversely increasing rates are being tried to be removed by the way of ratio differentiation directed at some certain goods and services group; and while implementing this, compulsory goods and services shall be taxed in low rates but those goods and services regarded to be as luxury shall be taxed in high rates. The effect of VAT rates in tax justice which is also the subject matter of thesis study and its efficiency in achieving the tax justice come out in that point. What is aimed in this study is to manage to put forward the significance and efficiency of VAT rates, which is presently in force in Turkish Value Added Tax legislation, in the point of achieving tax justice by considering the mechanism of ratio differentiation in VAT; and is to investigate VAT ratio system in our country comparatively with VAT rates being implemented in common VAT system of European Union while carrying out this; and to find out some results concerned with the subject. Furthermore within the context of results achieved upon the study, putting forward suggestions by making inferences about VAT rates within the period of financial adaptation to European Union and the level of VAT ratio constitutes another objective of this study.