Büyükşehirlerde kentsel altyapı hizmetlerinin yönetimi Ankara örneği
- Tez No: 162917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Büyükşehirlerde Kentsel Altyapı Hizmetlerin Yönetimi Ankara Örneği; isimli bu çalışma şu temel düşünce üzerine kurulmuştur. Hızlı nüfus artışı, insanların şehre entegre olma sürecini daha kolay atlatmaları; kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birbirlerine yaklaşan şerhlerin iletişimi sonucu kentsel hizmetlerin çeşitlilik oluşturmaları, buna ek olarak da küreselleşme ve kentleşme süreçleri ile ortaya çıkan bir dizi arayışlar yeni alanlar ortaya çıkardıkları gibi, yeni sorunları da beraberinde getirmiş; yeni yapılanmalara ihtiyacı gün geçtikçe arttırmıştır. Hızlı nüfus artışının şehre kattıkları, kırsal alanın giderek cazibesini kaybetmesi insanları farklı arayışlara itmiştir. Büyükşehirler, bu farklı ihtiyaçların bir sonucu olarak gittikçe büyümüş ve farklı bir yönetim sistemiyle ülkelerin gündeminde büyük bir önem kazanmıştır. Buna göre de hem şehirde yaşayanların ihtiyaçları hem de şehrin ihtiyaçları farklılık arzetmiştir. Kentleşme sürecinin getirdiği çeşitlilik ve hıza, birde küreselleşme süreci eklenince, büyükşehirler daha çok anlam kazanmıştır. Böylece kent hizmetlerinin yönetimi ve özellikle altyapı hizmetlerine ihtiyaç giderek artmış, bu hizmetleri daha hızlı, daha kaliteli ve daha iyi organize edebilmek için yönetimler hızla yarışır duruma gelmişlerdir. Zira yönetimler ancak varlıklarını“iyi hizmet sunabilme”ölçütü ile devam ettirmektedirler. Bu genel düşünceden hareketle çalışma üç ana bölüm şeklinde planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; kent, kentleşme, kent hizmetleri kavramlarının çerçevesi çizildikten sonra; kent hizmetleri sıralanacak, büyükşehirlerin oluşumlarına ve yönetim şekillerine değinilecektir. ikinci bölümde altyapının ve altyapı hizmetlerinin kavramsal çerçevesi çizildikten sonra, Büyükşehir belediyelerinde ve merkezi idarece altyapı hizmetlerinin nasıl ve kimler tarafından yürütüldüğü konuları açıklanmaya çalışılacaktır. 211Üçüncü bölümde hizmet ihtiyaç ve kalitesinin arayışının bir sonucu olan yapılanmalar Türkiye' de tüm ülke genelinde aranırken, ülkenin en önemli yansıması Ankara şehri konuya en iyi örnek olacağı fikrinden hareketle geçmişte ki ve günümüzde ki altyapı konuları ile değerlendirilmeye çalışılacaktır. 212
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis, naming Administration Of Urban Infrastructural Services in Metropolises Sample As Ankara, focused on this basic assumption: rapid increases in population make people to integrate easily to urban areas; variety of urban services on account of the improvenments in communications between the cities, additionally, on account of the globalization and urbanization, new demands are emerged so there are new fields and new problems, new structures are more demanded day by day. Contributions of rapid increase in population cause the rural areas to lose there attractiveness and people began to search different demands. As a result of these demands, urban areas became greater and gained greature importance on the administration of the countries. Accordingly, either needs of the people who live in urban areas or the needs of the urban's itself are differentiated. When globalization was added to the urbanization proses, metropolis became more critical. Therefore, management of the services, especially the infrastructure, are more needed in terms of speed, quality and organizational skills, which causes a competition among the managements. Since, the administration can be reelected in case they can provide“a better service”. According to this general approach, the work is planed as three main chapters. In the first chapter, the consept of urban, urbanization and urban services are defined; flowingly, urban services are counted and generation of urban and administration features are mentioned. In the second chapter, the infrastructure and infrastructural services are defined theoretically and then infrastructural services are explained according to who executes those services and how they can do it. In the third chapter, service need and quality of it will be mentioned according to how they are demanded in all over Turkey and with the 213assumption of the city of Ankara, with its past and current position, as the best example for the country is evaluated. 214