Mukayeseli hukuk açısından hava parası
Good will from the of comparative law
  1. Tez No: 162921
  2. Yazar: ŞAHİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MUKAYESELİ HUKUK AÇISINDAN HAVA PARASI ŞAHİN AYDEMİR Danışman: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2005-Sayfa: VH+56=63 Jüri : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Davut YAYLALI Doç. Dr. Mustafa TİFTİK Günümüz ticari hayatında fiilen önemli bir yer işgal eden hava parasının İslam hukuku açısından da incelenmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Hava parası, İslam hukuku kaynaklarında genellikle“hulüv”terimi ile ifade edilmektedir. Pozitif hukukta yasaklanmış olan hava parası, İslam hukukunda ise, meşruiyeti asırlardır tartışılan bir konudur. Bu çalışmamızda, değişik uygulama şekilleri olan hava parası işleminin, şartlan oluşunca bir hak karşılığı olacağından genelde uygun görüldüğünü, şartlar gerçekleşmeyince, haksız ve sebepsiz bir kazanç olacağından uygun görülemeyeceğini tespit etmiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS GOOD WILL FROM THE POINT OF COMPARATIVE LAW Şahin AYDEMİR Supervisor : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2005-Page : VII+56=63 Jury : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Davut YAYLALI Assoc. Prof Dr. Mustafa TİFTİK We are in the opinion that it will be useful to study good- will, which has an important role in today's commercial life, from the Islamic Law point of viev as well. Good-will is generally expressed by the term“hulüv”in the sources of the Islamic Law. Good- will that is banned in positive law is a subject that its suitability has been under discussion for centuries in the Islamic Law. In this study, we determined that the process of good-will, which has different forms of practice, is generally found acceptable when its circumstances aren't formed as it will be an unjust and unrequited profit.