İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okuma durumları (beceri-ilgi-alışkanlık-eğilim)
The reading stuation of second level of primary school (skill-interest-habit-tendency)
- Tez No: 162923
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME ÖĞRENCİLERİNİN OKUMA DURUMLARI (BECERİ-İLGİ-ALIŞKANLIK-EĞÎLİM) Ali Fuat ARICI Danışman: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2005-SAYFA: 197 JÜRİ: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ Prof. Dr. Mukim SAĞIR Prof. Dr. Himmet UÇ Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Yard. Doç. Dr. Erdoğan KÖSE Okuma öğrencilere okulda kazandırılan en önemli becerilerden biridir. Ancak bir öğrenci için sadece okumayı öğrenmek yetmez, öğrencilerin okulda ve okul sonrasında da başarılı olmaları iyi bir okuma becerisine sahip olmalarına, okumaya ilgi duymalarına, bunu bir alışkanlık hâline getirmelerine ve okuyacağı materyalleri seçebilecek seviyeye ulaşmalarına bağlıdır. Bu yüzden ilköğretim okullarında çocuklara okuma becerisi öğretildikten sonra, onların okumayı seven iyi okur olmaları sağlanmalıdır. Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okuma durumları (okuma becerileri, okumaya karşı ilgileri, okuma alışkanlıkları ve okuma eğilimleri) incelenmiştir. Araştırma Türkiye genelinde yedi büyük şehirdeki (Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun) 26 ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Bu okullarda öğrenim gören 2000 öğrenci ile yine aynı okullarda görev yapan 100 öğretmene test, ölçek ve anketler uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerinin yüksek; okuma ilgilerinin düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin kitap okumayı sevdikleri, dergi ve kitap okudukları, kütüphaneleri kullandıkları ve en çok“macera”konulu kitapları beğendikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin okumaya ilgilerinin çekilebilmesi için müfredata okuma dersi konmalı, okuma kampanyaları düzenlenmeli, derslerde kitap tanıtımları yapılmalı, radyo ve televizyondan yararlanılmalıdır. Ayrıca ülke genelinde kütüphaneler yaygınlaştırılmalı ve daha kullanışlı hâle getirilmelidir. Ebeveynler eğitilerek evde kitap okunması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PH.D. THESIS THE READING STUATION OF SECOND LEVEL OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS (SKILL-INTEREST-HABIT-TENDENCY) Ali Fuat ARICI Supervisor: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2005-PAGE: 197 JURY: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ Prof. Dr. Mukim SA?IR Prof. Dr. Himmet UÇ Associate Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Assist. Prof. Dr. Erdoğan KÖSE Reading is one of the most important skills that given to students at school. However, only to learn reading is not enough for a student. Success of the students depend on having a good reading skill, their interests of reading, make a habit of it and have the ability of selecting the materials that they are going to read, at school and also after school. For this reason, at primary schools after acquiring reading skills to children we should make them love them a good reader. In this study was investigated, the reading stiution of second stage of primary school students ( reading skills, reading interests, the habit of reading book and reading tendency). The study was caried at 26 primary schools in 7 metropols (Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, Istanbul, İzmir and Samsun) throughout the Turkey. Test, scale and questionaries were applied to 2000 students educated at this schools and 100 teacher worked the same schools. According to data, it was determinated that students have high understanding levels but have not low reading interests. Besides results showed that students like reading book, read magazine and book, use library and prefer books that have“adventure”subject. Reading class should be put to curriculum, reading campaigns should be organized, it should be done book introduction, it should be used radio and television to increase reading interests of students. Moreover libraries should be commen and more useful throughtout the country. It is esential that parents should be taught and encouraged to read books at home.