Çok partili siyasal yaşamın başlangıcından günümüze Türkiye'de uygulanan seçim sistemleri ve toplumsal etkileri
Election system used in Turkey from the early days of multi-party political life up to the present and their social effects
  1. Tez No: 162922
  2. Yazar: EREM SARIKOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
m ÖZET DOKTORA TEZİ ÇOK PARTİLİ SİYASAL YAŞAMIN BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE'DE UYGULANAN SEÇİM SİSTEMLERİ VE TOPLUMSAL ETKİLERİ Erem SARIKOCA DANIŞMAN : Prof Dr. Sabahattin Güllülü 2005- SAYFA 1192+V Jüri : Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ : Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM : Doç Dr. Mustafa GÜNDÜZ : Yrd. Doç. Dr. Yıldız AKPOLAT Demokrasi günümüzün vazgeçilmez yönetim ve yaşam biçimi olmaya devam etmektedir. Demokrasisi yönetiminin en belirleyici özelliği ise yönetme hakkına sahip olanların özgür ve adil seçimlerle yönetilenler tarafından belirlenmesidir. Bu belirlemede kullanılan seçim sistemleri uygulandıkları toplumun hem benimsediği demokrasi biçimini hem de sosyal ilişkiler sistemini saptamakta araştırmacılara önemli ipuçları vermektedir. Biz“Çok Partili Siyasal Yaşamın Başlangıcından Günümüze Türkiye'de Uygulanan Seçim Sistemleri ve Toplumsal Etkileri”isimli dört bölümden oluşan bu çalışmamızda Türkiye'de uygulanan seçim sistemlerini incelemeye çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde sosyoloji ile siyaset arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Siyaset sosyolojisinin gelişimi ve ilgi alanları bu bölümün konusunu oluşturmaktadır. İkinci bölüm, demokrasinin Batı'da ortaya çıkışı ve gelişimini ana hatlarıyla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bölümde özellikle demokrasinin içerisinde geliştiği tarihsel süreçler göz önünde bulundurulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüm demokrasilerde kullanılan seçim sistemlerinin özelliklerini ve birbirlerinden farklılıklarını açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bölüm içerisinde, seçimlerde kullanılan seçim yöntemlerinin gelişimi ve uygulama amaçlan tanımlanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümü Osmanlı Devletinden başlayarak Türkiye Cumhuriyetinde devam eden ve özellikle çok partili siyasal yaşama geçilmesiyle birlikte daha da fazla önem taşımaya başlayan seçim sistemi uygulamalarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT PHILOSOPHY OF DEGREE ELECTION SYSTEMS USED İN TURKEY FROM THE EARLY DAYS OF MULTI-PARTY POLITICAL LİFE UP TO THE PRESENT AND THEİR SOCIAL EFFECTS Erem SARIKOCA SUPERVISOR : Prof Dr. Sabahattin Güllülü 2005- SAYFA 1192+V Jury : Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ : Prof. Dr. Mustafa YBLDHUM : Doç Dr. Mustafa GÜNDÜZ : Yrd. Doç. Dr. Yıldız AKPOLAT Democracy remains to be an indispensable form of goverment and life today. Now that it is the most determining feature of goverment, it requires the appoinment of the rulers by the ruled through free and just elections. The election systems used in this procedure provide the resarchers with important clues deterniining in the form of democracy adapted by the society in which they are used and the system of social relations. In our study entitled“Election Systems Used in Turkey From the Early Days of Multi-Party Political Life Up to the Present and Their Social Effects”, which is composed of four chapters, we have attempted to analyze the election systems used in Turkey. The first chapter of the study is concerned with the relation between sociology and politics. The devolopment of political sociology and its fields of interest form the subject of this chapter. The second chapter is interded to reveal the emergence and development of democracy in the West in outlines. This chapter also considers the historical processes in which democracy has developed. The third chapters aims to explain the features of the election systems used democracies and their differences. This chapter is also intended to describe the development and usage ends of the election methods used in elections. The last chapters is designed to the election system pratices that began in the Otoman period and has continned in Turkish Republic and that has gained a lot more importance with the passage to the multi-party political life.