Türk finans sektöründe barter sisteminin uygulanabilirliği ve vergisel boyutu
Applicability and tax dimension of barter system in Turkish finance sector
  1. Tez No: 565164
  2. Yazar: GÖZDE SARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ARSLANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşme ile beraber Dünya'nın büyük bir köy halini alması, artan etkileşim düzeyi dünyada önemli değişiklikleri meydana getirmiştir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, ulaşım ağlarının genişlemesi ve enformasyon düzeyinin artışı gibi etkenler, işletmeleri sürdürülebilir rekabet düzeyinde tutmak adına yeni finansman yöntemleri bulma arayışına itmiştir. İşletmelerde önemli bir konu olan finansman bulma yöntemleri ve bu yöntemler sonucu katlanılan maliyetler, ekonomik konjonktürdeki dalgalanmalarla beraber işletmelerin ayakta kalmasını zorlaştırmıştır. Bu anlamda Barter işlemlerini de finansman aracı veya tekniği olarak ele alabiliriz. Bu çalışmada Barter kavramının genel çerçevesi çizilerek Barter işlemlerinin Dünya ve Türkiye'deki durumu araştırılmış, hukuki yapısı şirketler açısından tercih edilebilirliği ve vergisel boyutunun nasıl işlediği ele alınmıştır. Özellikle paranın maliyetin daha da yükseldiği kriz dönemlerinde, işletmeler ticari işlemlerinde nakit bulma zorluğu yaşayabilirler. Bu durumda barter işlemleri finansman tekniği olarak cazip bir alternatif olmuştur. Barter, kelime anlamı olarak yalnızca mal veya hizmetin takası (trampa edilmesi) anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra günümüz ekonomisinde bilinen takas işlemlerinden farklı olarak çok gelişmiş ve çok daha komplike bir sistem olarak görülmüştür. Çalışmanın metodolojisi; örnek çalışmalar incelenerek, literatür taraması yapılarak, Barter sistemini mevcut halde başarı ile uygulayabilen Dünya ülkeleri incelenerek, Türkiye ve Dünya'daki uygulamalarından veriler toplanarak oluşturulmuştur. Alan çalışmasını gerçekleştirmek için mevcuttaki Barter firmalarının esas sözleşmeleri incelenmiş sistemin işleyişi anlatılmıştır. Literatür taraması açısından yerli ve yabancı kaynaklar taranarak Barter işleminin incelikleri detaylandırılmıştır. Barterın firmalara katabileceği rekabet üstünlüğü, ülke ekonomisine sağladığı katkılardan bahsedilmiştir. Son olarak Türkiye'deki Barter sisteminin genel işleyişi açıklığa kavuşturulup Dünya'daki Barter sisteminin başarılı örnekleri incelenip Türkiye'de barterı geliştirmek için neler yapılması gerektiği vergi açısından nasıl değerlendirildiği herhangi bir düzenlemeye ihtiyacı olup olmadığı belirlenip sistemin işleyişinin nasıl olması gerektiği ve vergisel boyutu üzerine durulacaktır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the fact that the world becomes a big village and the level of increasing interaction has brought about important changes in the world. Factors such as the proliferation of mass media, the expansion of transport networks and the increase in the level of information have pushed companies to seek new methods of financing in order to keep the enterprises at a level of sustainable competition. The methods of finding financing, which are an important issue in the enterprises and the costs incurred as a result of these methods, have made it difficult to survive together with the fluctuations in the economic conjuncture. In this sense, we can also consider Barter transactions as a financing instrument or technique. This study investigated the case in the general framework of concepts drawn Barter transactions Barter World and in Turkey, desirability in terms of the legal structure of the company and how it works is considered the size of the tax. Especially during the crisis, where the cost of money increases, businesses may have difficulty in finding cash in their commercial transactions. In this case, Barter transactions became an attractive alternative as a financing technique. Although Barter means the exchange of goods or services, it is seen as a very advanced system, unlike the swap transactions known in today's economy. The methodology of the study is formed by examining the case studies, literature review, examining the current state of the countries that can apply barter with success, collecting data from the application in Turkey and in the world. In order to carry out the field study, the existing contracts of the Barter firms are examined and the functioning of the system is explained. In terms of the literature review, the subtleties of the Barter process were detailed by scanning the domestic and foreign sources. Finally, the overall functioning of barter will be cleared up, with the examining of the successful examples of barter in Turkey, it is going to be decided what can be done to improve barter in Turkey ,how it can be evaluated in terms of taxes and if there is any need for regulation, with all these results, it will be focused on how the system works and the size of the taxes