Günümüzde cihad hadislerinin anlaşılması
Understanding the prophetic sunnah about of jihad today
- Tez No: 745062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde dünya kamuoyunda maalesef İslam dini, özellikle de cihat olgusu nedeniyle istilacı ve kendisi dışındaki din ve fikirlere hayat hakkı tanımayan baskıcı bir din olmak gibi temelsiz ve haksız birçok iftiraya maruz kalmaktadır. Bunun temelinde konu hakkındaki İslamî referansların hatalı ve yanlış yorumlanması neticesinde, şiddet yanlısı kesimlerin İslam ilkeleriyle bağdaşmayan ve pekçok sivil kayba neden olan eylemlerini cihat olarak kabul etmesi yatmaktadır. Bu çalışmada İslam siyasi tarihi ve hukuku açısından önem arz eden cihat ile ilgili hadisler, naslar ışığında bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaya çalışılmakta, gerek gayrimüslimlerin gerekse de İslami fırkaların bahsedilen hatalı uygulamalar sebebiyle yanlış yorumları ve bu yorumları neticesinde edindikleri düşüncelerin hatalarına işaret edilmektedir. Ayrıca cihadın öncesi, sonrası ve icrası süreçlerinde dikkat edilmesi gereken esaslara da yer verilmekte ve cihadın tüm aşamaları hakkında genel bir yaklaşım ortaya konmaktadır. Bu ilkelerin varsa istisnai durumları, Hz. Peygamberin söz ve eylemlerinden elde edilen delillerle desteklenmektedir. Sonuç olarak İslam dininin diğer toplumlarla ilişkilerinde ilkesel olarak barışın tüm dünyada hâkim olması ve toplumların özellikle din ve inanç özgürlükleri önündeki engellerin kaldırılmasını benimsediği ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda İslam'da cihadın amacı, kısımları, şartları, teşri aşamaları, cihat neticesinde ortaya çıkan ganimet ve esirlerin hukuki konumu, kölelik ve cariyeliğin statüsü gibi konular, başta ilgili hadisler olmak üzere İslam dininin temel nasları zaviyesinden karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Konu hakkındaki hadislerden hareketle kendilerinin Hz. Peygamber'in uyguladığı cihat anlayışını devam ettirdiklerini iddia eden şiddet yanlısı İslamî grupların hatalı yaklaşımları ortaya konmaya çalışılarak, söz konusu hadislerin diğer İslamî ilkeler ve deliller çerçevesinde nasıl yorumlanacağına dair teklifler ve tenkitler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research gives an idea of how to reach a thorough understanding of Jihad and Siyar Hadiths, which can be best attained through a set of practical rules, particularly with regard to Jihad and Siyar Hadiths that relate to international relations with non-Muslims. These hadiths have been misinterpreted and misconceived by a number ofthinkers and critics of religion, by other intellectuals and adherents to other schools of thought, and by authors with radical, heretical, ignorant, fanatical, or extremist approaches. This research is divided into three chapters: Chapter One: it tackles the six rules of interpreting pre-conflict Jihad and Siyar Hadiths. Chapter Two: it tackles the three rules of interpreting post-conflict Jihad and Siyar Hadiths. Chapter Three: it tackles the three rules of interpreting end of fighting Jihad and Siyar Hadiths. The research elaborates on the concepts, inferences, applications, exceptions (if any), and pitfalls of each rule included in the study. It also notes and tackles the most important hadiths that have been misconceived, and the adverse impact that can result from the misconceptions of hadiths and rules. In addition tothe abstract that defines the topic of the research, the introduction to the research highlights its importance and implications on the reader. Finally, the conclusion of the research includes results and recommendations. This research shows that the best method to reach a proper understanding of Jihad and Siyar Hadiths is to come up with a practical methodology comprised of a set of rules, and to understand the Sunnah in light of the established methodology and rules. The improper understanding of Jihad and Siyar Hadiths is due to the absence of this methodology.This research also shows that Muslim scholars have to take action to defend the Prophetic Sunnah, especially Jihad and Siyar Hadiths that have been misinterpreted and misconceived by ignorant anti-İslam thinkers.