Özel finans kurumlarının Türk finans sektöründeki yeri ve etkileri
The importance and effects of private finance institutions in Turkey
- Tez No: 162980
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ ÖZEL FÎNANS KURUMLARININ TÜRK FİNANS SEKTÖRÜNDEKİ YERİ VE ETKİLERİ Saliha ATALAY Danışman : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 2005 - SAYFA: 71 Jüri : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Yrd. Doç. Dr. O. Berna İPEKTEN Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU Özel Finans Kurumlan dünya ekonomi literatürde özellikle son 50 yıldır tartışılan, faiz yerine kâr ve zarara katılma esasına göre çalışan finans kuruluşlarıdır. Türkiye'de 16,12,1983 gün 831/7506 sayılı kararname ile faaliyete başlamışlardır. Özel Finans Kurumlan ile ilgili ilk çalışma Turgut ÖZAL tarafından İngiltere modeli örnek alınarak yapılmıştır. Şu an ülkemizde halen faaliyetini sürdüren beş tane özel Finans Kurumu vardır. Bu araştırmanın amacı dünyada önemi giderek artan Özel Finans Kurumlarının Türk Finans Sektöründeki yeri ve etkilerini araştırmak ve ortaya koymaktır. Birinci bölümde öncelikle Özel Finans Kurumlarının tanımı, ne amaçla kuruldukları, Türkiye'de faaliyette bulunan Özel Finans Kurumlarının nasıl bir faaliyet yapışma sahip oldukları incelenmiştir. İkinci bölümde Özel Finans Kurumlarının faaliyet alanları, cari ve katılma hesaplarının işleyişleri ile Özel Finans Kurumlarının sona erme ve tasfiye işlemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Özel Finans Kurumlarının Türk Finans Sektöründeki yeri, Türk bankalarıyla, sektörde faaliyet gösteren diğer finansal kurumlarla ve dünyadaki benzer Özel Finans Kuruluşları ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise Özel Finans Kurumlarının Türk ekonomisinde pozitif veya negatif ne gibi etkilere sahip oldukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE IMPORTANCE AND EFFECTS OF PRIVATE FINANCE INSTITUTIONS IN TURKEY Saliha ATALAY Advisor : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 2005 -PAGE: 71 Jury : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Asist. Prof. Dr. O. Berna İPEKTEN Asist. Prof. Dr. Hayati AKSU The Private Finance Institutions, which have been disputed for 50 years in the world economy literature, work based on participation for profit and loss not for interest. They started to work 16.12.1983 date and 831/7506 numbered agreement in Turkey. The first study about Private Finance Institutions prepared by Turgut OZAL and he takes as a model of United Kingdom. Now there are five Pivate Finance Institutions in Turkey. This study aims to investigate the importance and effects of Private Finance Institutions in Turkey. In the first section, meaning and aims of Private Finance Institutions in Turkey are explained. In the second section, operation area of Private Finance Institutions, working process of current accounts and join accounts in Turkey and liquidation process of them are studied. In the third section, the place of Private Finance Instutions in Turkish Finance Sector and comparision of Private Finance Institutions with Turkish banks, other institutions in the sector and similar institutions in the world. In the last chapter, the negative and positive effects of Private Finance Institutions are examined.