Susan Power'ın The Grass Dancer adlı romanına kültürel bir yaklaşım: Kızıldereli kimlik arayışında ritüeller
A cultural approach to The Grass Dancer by Susan Power: Rituals in amerindian search for identity
  1. Tez No: 162979
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZCAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SUSAN POWER'm THE GRASS DANCER ADLI ROMANINA KÜLTÜREL BİR YAKLAŞIM: KIZILDERİLİ KİMLİK ARAYIŞINDA RİTÜELLER Ayşe Gül Koksal Özcan Danışman: Yrd. Doç. Dr. İsmail Öğretir 2005-SAYFA: 61 Bu çalışma Kızılderili kökenli çağdaş bir yazar olan Susan Power' m The Grass Dancer adlı romanına kültürel bir yaklaşımdır. Çalışmada ilk olarak Kızılderili kültür ve inanışının temeli olan ritüeli tanımlama girişimleri, ritüelin türleri ve toplum üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, rimellerle ayrılamaz bir şekilde ilişki içinde olan görüm deneyiminin (vision) bilimsel alandaki yaklaşımlarına ve ortaya çıkış şekillerine, Kızılderili kültürüyle ilişkisi ekseninde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kızılderili dini inançlarının ve yaşam tarzının oluşmasında büyük bir etkiye sahip olan ritüel ve görümlerin simgesel anlamlan ve en çok uygulanan türlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Kızılderili bir yazar olan Susan Power'in The Grass Dancer adlı eserinde Kızılderililerdeki kültür yozlaşması, kimlik arayışı, eski değerlerin yeniden canlandırılması ve yeni nesle aktarımında rimellerin yeri incelenmiştir. Çalışmada Kızılderililerin, özellikle çağdaş neslin kimlik arayışı ve bu kimliği tekrar kazanmada onlara yardımcı olacak kültürlerinin temel yapıtaşı olan rimellerin etkisi incelenmiştir. Kızılderililerin kültürlerini, yaşama bakış açılarını, yirminci yüzyıldaki ikilemlerini yansıtması ve bu konuların modern Kızılderili romanında işlenişini göstermesi açısından bu çalışmanın faydalı olacağı düşünülmektedir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A CULTURAL APPROACH TO THE GRASS DANCER BY SUSAN POWER: RITUALS IN AMERINDIAN SEARCH FOR IDENTITY Ayşe Gül Koksal Özcan Supervisor: Assistant Prof. Dr. Ismail Öğretir 2005-PAGE: 61 This study is a cultural approach to The Grass Dancer by Susan Power who is a contemporary Native American novelist. In the study, the first part attempts to define ritual, which is the basis of Amerindian culture and belief, and discover its kinds and social functions. In the second part, the scientific approaches to vision, which is strongly connected to rituals, and its way of appearence have been examined in terms of its relation to Amerindian culture. In the third part, the symbolic meanings and the most performed types of rituals and visions which have a great influence on the existence of Native American beliefs and the way of life in Amerindian culture have been discussed. In the last part, the cultural degeneration of Native Americans, the search for identity, and the importance of rituals in the activation of the old ways and their transfer to the new generation have been investigated in Susan Power's The Grass Dancer. In the study, the Native Americans, especially the contemporary generation, their search for identity and the effects of rituals which are essential elements of their culture in gaining their identity have been analyzed. It is thought that the study will be useful in terms of reflecting Native American culture, their viewpoint on life, their dilemma in the twentieth century as well as of discovering all these subjects in an acclaimed contemporary Native American novel. ni