Ahmet Ümit'in 'Sis ve Gece' adlı yapıtı ile Friedrich Dürrenmatt'ın 'Gözlemcileri Gözlemleyenin Gözlemi' adlı yapıtının incelenmesi
Analysis of Ahmet Ümit's 'Sis ve Gece' and Friedrich Dürrenmatt!s 'Gözlemcileri Gözleyenin Gözlemi'
  1. Tez No: 162995
  2. Yazar: TEFİK İLDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AHMET ÜMİT'İN“SİS VE GECE”ADLI YAPITI İLE FRİEDRİCH DÜRRENMATT'IN“GÖZLEMCİLERİ GÖZLEMLEYENİN GÖZLEMİ”ADLI YAPITININ İNCELENMESİ Tefik İLDEMİR Yrd. Doç. Dr. Gürse! UYANIK 2005, SAYFA: 54+IV Jüri: Yrd. Doç. Dr. Gürsel UYANIK Yrd. Doç. Dr. Şener BAĞ Yrd. Doç. Dr. M. Fikret ARARGÜÇ Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'deki geçmişi yaklaşık yüz yıl olan ancak yeni yeni yaygınlaşan polisiye yazın tanıtılmaya ve polisiye yazınla ilgili kavramlar hakkında kuramsal bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye'nin önemli polisiye yazarlarından Ahmet Ümit'in“Sis ve Gece”adlı yapıtı ile Almanca olarak kaleme alman ve polisiye yazar olarak bilinen Friedrich Dürrenmatt'ın“Gözlemcileri Gözlemleyenin Gözlemi”adlı yapıtı yazın bilimsel yöntemlerle incelendi, sonuç bölümünde ise bu yapıtlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS ANALYSIS OF AHMET ÜMİT'S“SİS VE GECE”AND FRIEDRICH DÜRRENMATT'S“GÖZLEMCİLERİ GÖZLEMLEYENİN GÖZLEMİ”Tefîk İLDEMİR Supervisor: Assistant Prof. Dr. Gürsel UYANIK 2005, PAGES: 54+IV Jury: Asistan Prof. Dr. Gürsel UYANIK Asistan Prof. Dr. Şener BA? Asistan Prof. Dr. M. Fikret ARARGÜÇ The first part of this study is a discussion of the theory of detective novels and thrillers and their fundamental elements. The second part of the study is a philological analysis of two crime novels: the first one“Sis ve Gece”written by the Turk crime novel writer Ahmet Ümit, the second one“Gözlemcileri Gözlemleyenin Gözlemi”written by Friedrich Dürrenmatt. The third and final part of this study is a comparison of the two crime novels.