İlâhi kelâmın yapısı
The structure of divine speech
- Tez No: 162996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
III ÖZET DOKTORA TEZİ İLÂHÎ KELÂMIN YAPISI Sinan ÖGE Danışman: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER 2005-SAYFA: 252+VIII Jüri : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER : Prof.Dr. Nasmliah HACIMÜFTÜOĞLU : Prof.Dr. Niyazi USTA : Prof.Dr. İlyas ÇELEBİ : Doç.Dr. Arif YILDIRIM Bu tez, İslâm inancında ilâhî sıfatlardan kabul edilen“kelâm”ın mahiyetini konu edinmektedir. İslâm düşünce tarihinde önemli tartışmalara sebebiyet veren bu konu, hem teolojik içeriği hem de siyasal bir argüman olarak kullanılması nedeniyle son derece önemlidir. Çalışmada, ilâhî kelâm hakkında tarih boyunca ortaya konulan görüşler sistematik bir şekilde ele alınmıştır. Öncelikli olarak konunun fikrî ve siyasî arka planı incelenmiş, bu husustaki klasik ve modern görüşler eleştirel olarak incelenmiştir. Ehli sünnet ve Mu'tezile ekollerinin konuyla ilgili görüşleri belirlenerek mukayeseli bir sunumu yapılmıştır. İlâhi kelâmın beşer dünyasına aktarımı olan vahiy olgusu da konu çerçevesinde ele alınmıştır. Son olarak, Yahudilik ve Hristiyanlıktaki ilâhî kelâm anlayışı tespit edilmiş, İslâm dini ile aralarındaki köklü farklılıklara dikkat çekilerek bir mukayese imkânı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS THE STRUCTURE OF DIVINE SPEECH Sinan ÖGE Supervisor: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER 2005-PAGE: 252+VIII Jury : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER Prof.Dr. Nasruilah HACIMÜFTÜO?LU Prof.Dr. Niyazi USTA Prof.Dr. İlyas ÇELEBİ Doç.Dr. Arif YILDIRIM This thesis deals with the“kalam/speech”which accepted as a divine attribute in Islamic belief. This subject that caused a lot of problems in history of islamic thought is very important because of its theological content and being used as a political argument. In this study, we dealt with systematically the views about divine speech occured during Islamic history. First of all it was studied intellectual and political background of this subject and critized clasical and modern opinions about it. Also it was determined AM al-Sunnah and Mu'tazilah's ideas and presented comparatively. The phenomenon of vahiy(revelation) that is a transfer of divine speech to human being was also described. We lastly determinated the ideas about divine speech in Judaism and Christianity and attracted attention for fundamental differences between Islam and them. So it was provided an opportunity for comparison among the ideas about this subject.