Kur'an'a bütün olarak muhatap olmanın anlamaya etkisi
The impact to be interlocutor the Qur'an as a whole on comprehension
  1. Tez No: 993172
  2. Yazar: İDRİS SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA PAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'an, ilk muhatap toplumun diliyle, şifahî olarak yirmi üç yıllık süreç içerisinde tedrîcen nâzil olmuş ilâhi kelamın adıdır. Vahiy, ilk muhatapla diyalog ortamında gerçekleşmiş ve onunla dinamik bir ilişki kurmuştur. Vahye bu keyfiyet altında muhatap olmak, onun anlaşılmasını kolay kılmıştır. Kaldı ki Hz. Peygember, kimi zaman ilâhî kelamın“mübhem”,“mücmel”ve“müşkil”olan kısımlarını açıklamıştır. Nüzûl döneminin nihayete ermesi ile birlikte Kur'an, sözlü dil yapısı ile“metinkitap”olarak iki kapak arasındaki Mushaf'a dönüşmüştür. Kur'an'ın sahabeden sonraki muhatapları, vahyin her aşamasına şehâdet eden canlı tanıkları değil, olmuş bitmiş ve tamamlanmış sözlerden oluşan metnin muhatapları olmuşlardır. Ancak metnin bütününe aynı anda, yazılı bir kitap üzerinden muhatap olma keyfiyeti, Kur'an'ın anlaşılmasının önünde birtakım engellerin oluşmasına neden olmaktadır. Nüzûl döneminden sonra Kur'an'ın, ekseriyetle beşerî bir metin gibi okunması, kimi zaman Kur'an'da mütenakız ifadelerin II bulunduğu algısına sebep olmaktadır. Oysaki Kur'an beşerî bir metin gibi okunmaya müsait bir kitap değildir. Bu sebepten dolayı çoğu“Kur'an ilimleri”nin teşekkülü, sahabe döneminde bulunmayan, varlığı metinde farkedilen anlam boşluklarını doldurmak üzere, tâbiîn döneminde ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, tedrîcen nâzil olmuş Kur'an'a, bir bütün olarak muhatap olmakla ortaya çıkan anlama sorunlarını, mukayeseli bir anlatımla ortaya koymak için yapılmıştır. Kur'an'a bütün olarak muhatap olmanın çoğu zaman anlama edimine olumsuz etki ettiği görülmüştür. Çalışmada asıl vurgulanan, ilk muhatabın vahye şifâhi dil ile ve tedrîcen; sonraki muhatabın ise aynı vahye yazılı ve bütün olarak muhatap olması arasındaki farklılıktır. Bu farklılığın doğru anlaşılması, doğru anlamın tayin ve tespitine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the name of the divine word that was revealed orally, in the language of the first recipient community, and gradually over a period of twenty-three years. Revelation occurred in a dialogical environment with its initial audience, establishing a dynamic relationship with them. Being the recipient of the revelation under these circumstances facilitated its comprehension. Moreover, the Prophet Muhammad occasionally clarified the parts of the divine word that were“ambiguous”(mubham),“concise”(mujmal), and“difficult”(mushkil). With the conclusion of the revelation period, the Qur'an, with its oral linguistic structure, was transformed into a“written text”(metin-kitap) as the Muṣḥaf between two covers. The recipients of the Qur'an after the Companions (Ṣaḥābah) were not the living witnesses who had testified to every stage of the revelation, but rather the recipients of a text composed of words that had occurred, concluded, and been completed. However, the circumstance of encountering the text in IV its entirety simultaneously, through a written book, has led to the emergence of certain obstacles in understanding the Qur'an. The predominant practice of reading the Qur'an largely like a human text after the revelation period has sometimes led to the perception that there are contradictory expressions within it. However, the Qur'an does not constitute a text that is amenable to such a mode of reading or interpretive approach. For this reason, the formation of most“Qur'anic sciences”emerged during the period of the Successors (Tābiʿūn) to fill the perceived semantic gaps in the text, which were not present in the era of the Companions. This study has been conducted to demonstrate, through a comparative exposition, the problems of understanding arising from encountering the gradually revealed Qur'an as a complete book. It has been observed that approaching the Qur'an in its entirety often negatively impacts the act of comprehension. The primary emphasis of this study lies in the distinction between the first addressee's encounter with revelation through an oral mode and a gradual process, and the later addressee's engagement with the same revelation in a written and comprehensive form. A proper understanding of this distinction is expected to make a significant contribution to the determination and identification of sound meaning.