Hüseyin Hilmi Işık'ın hayatı, eserleri ve düşünce dünyası
The life and the worksor Hüseyin Hilmi Işık the world of his thoughts
  1. Tez No: 163017
  2. Yazar: SEBAHAT MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda,Türkiyede“Işıkcılık”adı ile tanınan grubun manevi lideri Hüseyin Hilmi Işık'ı tanıtmaya ve eserlerinin içeriği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca Işık'ın, hayatında çok önemli bir yeri olan hocası, Abdülhakim Arvasi'den de söz ettik. Yine bu araştırmamızda,Işık'ın düşünce dünyasını yansıtan ve Işık için çok değerli olan eseri, Seadet-i Ebediyye'den yola çıkarak Işık'ın manevi kimliğini ortaya koymaya çalıştık. Aynı zamanda Işık' m mesleki yaşamından ve mesleki basanlarından da söz ettik. Grubun bugün ki manevi temsilcisi olarak kabul edilen ve Işık'ın damadı Enver Ören' den de kısaca bahsettik. Araştırmamızda,Hüseyin Hilmi Işık'ın Ehl-i Sünnet inancına bakış açışım ve bu konuda nasıl bir yol izlediğini vermeye çalıştık.Ehl-i Sünnet inancı dışında kabul ettiği bazı müslüman yazarlara yönelik eleştirilerini de yine Işık' m kendi eserlerinden yola çıkarak vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have tried to introduce the spiritual leader of the well known group called“Işıkçılık”in Turkey and to give information about Hüseyin Hilmi Işık and his Works.Furtermore we mentioned Abdulhakim Arvasi who is his teacher and haz a very important pleace in Işık' s life. In this research we also tried to emerge Işık' s spritual tdentity by examining Işık' s valvable work Seadet'i Ebediye which reflects his world of thoughts. İn addition to these subjects we also explain his Professional success and Professional life.Morover we have mentioned about the recent spritual leader of the group Enver ören who is Işık' s daughter's husband. We have tried to give Işık' s wie to the belief Ehl-i Sünnet and the way of his wier about this subject. The critics about the other authors except the belief of Ehl-i Sünnet were given in the light of thelşık's Works by us. KEY WORDS: Seet, reform,Ehl-i Sünnet,Happiness. II