Dentin bonding uygulanmış çeşitli dolgu materyallerinde farklı yöntemlerle mikrosızıntı belirlenmesi
- Tez No: 163018
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ BÜYÜKGÖKÇESU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill ÖZET Hayatın her alanında artık insanların tek başına amaçlarına ulaşmaları gittikçe zorlaşmakta; çünkü artık problemler daha karmaşık, çözümlere ulaşmak çok çeşitli becerilere sahip olmayı gerektirmektedir. Bu durum, iş dünyasında ise çok daha ilerlemiş boyutta varlığını sürdürmektedir. Globalizm denilen, tüm dünyanın tek bir pazar olarak görüldüğü, müşterinin bilinçlendiği ve her zaman daha ucuz ve kaliteli ürün istediği günümüz dünyasının rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için kişilerin bireysel katkılarıyla sorunların üstesinden gelebilmek imkansız gibi görülmektedir. İşletmeler bu rekabet koşullarına ve hiç durmadan gelişen çağımıza ayak uydurabilmek için yeni yöntemleri öğrenmek, uygulamak ve sürekli geliştirmek zorundadırlar. Varlıklarını devam ettiren ve büyüyen işletmeler, bu yeni yöntem ve teknikleri başarıyla uygulayan, değişime açık olan ve insan kaynağına gereken önemi veren işletmeler olacaktır. İşletmeler her geçen gün daha fazla takımlara yönelmektedir. Bunun nedeni ise, eski örgüt yapılarının değişimlere ayak uydurmada zorluklara neden olması ve takımların bir işi yürütmenin en iyi yolu olarak görülmesidir. Takımlar, kalite, esneklik, çalışan tatmini, koordinasyon gibi konularda işletmelere üstünlük sağlamaktadır. Takım çalışması - takım kurma ve geliştirme teknikleri ile ilgili ülkemizdeki yapılan çalışmalar ve tezler incelenmiş; takım kurma ve geliştirme tekniği olan sosyometri tekniği ile ilgili somut bir araştırma görülememiştir. Bu yöntemi kullanarak, sosyometri tekniğine farklı bir bakış açısı getirilmiştir. Bu çalışmada; takım, takım çalışması ve takım kurma - geliştirme tekniklerine teorik olarak değinilmiştir. Araştırmanın uygulamalı (amprik) bölümünde ise Sivas Türk Harb-İş Sendikası'na bağlı 4 Numaralı Dikimevi Müdürlüğü Saraç Atölyesinde çalışan 51 denekten oluşan örneklem grubu üzerinde çalışılarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya konu olan veriler sosyometrik tercih formu ile toplanmıştır. Araştırma varsayımları (Hipotezleri) olan;“4 Numaralı Dikimevi Saraç Atölyesi çalışma grubu üyeleri arasında verimli çalışma sağlayacak takım uyumu ve takım çalışması bulunmadığı”ve“SaraçIV Atölyesi çalışanları arasında kendi istekleri doğrultusunda reorganizasyona gidilerek bir takım ruhu oluşturmaya gereksinim duyulmaktadır”hipotezleri, bu verilerle test edilerek araştırma grubunun ünitelerindeki çalışanların sosyometri testi verilerine göre sosyal puanları saptanıp sosyal statüleri tanımlanmıştır. Sosyogram tablosu hazırlanarak karşılıklı olan ve olmayan etkileşimlerin ayrıştırılması sağlanmıştır. Bunun ardından ise bölüm bazında teker teker her bölümdeki grup yapısı şeması ve ilişkiler gösterilmiş, yerlerine sosyal (biçimsel olmayan) ilişkileri dikkate alan yeni grup şema yapıları (reorganizasyona gidilmesi) önerilmiştir. Sosyometri testinin sonucuna göre; örneklemimiz olan Sivas 4 Numaralı Dikimevi Saraç Atölyesi çalışanları arasında uyumlu çalışma grupları oluşturulmadığı ve çalışanların kendi istekleri doğrultusunda reorganizasyona gidilerek bir takım ruhu oluşturmaya gereksinim duyulduğu saptanmıştır. İşletme yöneticileri, üretim ünitelerinde verimliliği artırabilmek için işçilerin sosyal statülerine ve karşılıklı ilişki biçimlerine uygun olarak etkinliklerini arttırıcı yapısal düzenlemelere gitmelidirler. Günümüzdeki modern işletmecilik ortamında, yapısal düzenlemelere gidilirken, çalışanların bu tür kişisel eğilimlerinin çalışma grubu kurulmasında ya da düzenlenmesinde mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Verim arttırma yollan aranırken, diğer üretim faktörleri yanında özellikle insan faktörü üzerinde durulmalı, insanın diğer faktörlerden ayıran en önemli özelliği olan sosyal bir varlık olması gözden kaçırılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reaching the goals as an individual is getting harder and harder in any area, since problems are now more complicated and achieving the goals needs very different abilities. For surviving in the today's world,which is also called as globalism, in which the world is perceived as the only marked, buyers are conscious and always ask for more individual attempts and contributions are no more enough. Organizations must learn new techniques, implement and improve them permanently in order to keep up with the competition rules. Organizations which can put these methods and techniques into the practice succesfully, adopting changes easily and giving the importance to the human sources will be survive and develope in the future. Organizations tend to teamwork more and more everyday, for old organization structures can not keep up with changes and for teams are seen the best way to manage. Furthermore teamwork makes the organizations more efficient as. regards quality, satisfaction of the employees and the coordination. Before this study, teamworks as well as techniques for building and improving of the teams have been deeply examined. Nevertheles there has been no concrete sociometrical research found, which is the main technique to examine the teams. With this method, Sociometry takes a different view. İn this study; teams, teamworks and the techniques for building and improving the teamworks are theoretically examined. In the practical chapter of the.research, different datas were collected via study on the example group consisting of 51 employees, who are working in the saddler division in 4 no'lu Dikimevi a member of Türk Harb Labour Union in Sivas. The research hypothesis, which are“individuals do not act as a member of team”,“they have no harmony for efficient work”and“they need a reorganization to get teamspirit”were tested through the sociometrical tests. Then their social status were defined thanks to the test results. Sociogram chart were prepared to distinquish interactions among them. After that, new Organization structures, which give an importance to the social releations, were suggested in place of the old structures and releations.VI Thanks to the results of the Sociometrical tests, it became clarified, that the forementioned group has no harmony in the existing structure and these employees need a reorganization in the direction of the their desire to reach the teamspirit. İn order to incresase the productivity, the managers should give priority to the structural changes which are to be appropriate for the status of the work group and for their releations. Nowadays in the field of the advanced management, before building and implementing the structural changes, personel tendencies of the employees should be taken into consideration. While looking for the ways to accelerate the productivity, human factor should take a high importance. The fact that, mankind is different from other factors as a social being, should not be overlooked.