Hamzaname (metin inceleme)
Hamzaname (text research)
- Tez No: 163016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Konusu tarih olmamakla beraber tarihi eserlerden faydalanan ve tarihe ışık tutan edebi ürünlerimiz arasında, Halk Edebiyatı ürünlerimizin önemli bir yeri vardır. Bu ürünlerin başında, ilkçağın en uzak dönemlerinden günümüze kadar gelip varlığını koruyan destanlarımız yer almaktadır. Destanlar tarihi aydınlatır, fikir ve sanat hayatına kaynak olurlar. Bu bakımdan destanlar milletlerin efsanevi tarihi sayılırlar. Türklere dair çeşitli bilgileri ihtiva eden Türk destanları da“İslamiyet'ten Önceki Destanlar”ve“İslamiyet'ten Sonraki Destanlar”olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hz. Hamza'nın hayatı etrafında teşekkül ettirilen, onun maceralarını ve din uğruna yaptığı savaşları konu edinen hikayelerden oluşan Hamzanamelerin de İslamiyet'ten sonraki destanlarımız arasında yer aldığı bilinmektedir. Buna rağmen, eserin biçim özellikleri, yazılış amacı ile eserdeki motifler ve kahramanların özellikleri irdelendiğinde, Hamzanamelerin destandan menkabeye geçiş dönemi ürünleri olduğu fikri ağırlık kazanmaktadır. Bizim tespit edebildiğimiz kadarı ile farklı kütüphanelerde 115 adet Hamzaname nüshası bulunmasına rağmen, bu alanda yapılan çalışmaların sayısının azlığı dikkat çekici bir durundur. Yapılan bu çalışma ile 72 ciltlik Hamzaname külliyatından birisi daha araştırmacıların dikkatine sunularak, belirlenen motiflerin de ışığında Hamzanamelerin Anonim Türk Halk Edebiyatı içerisindeki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Folk literature products have an importance among literary prodacts which clarify the history and profit from historical arts although their subject isn't hisyory. Epics are one of these important products that protect their existence from the furthest term of antiquity to now. Epics clarify the history, be the source of idea and art life. For this reason epics are accepted as a mythical history of nations. There are two kinds of Turkish epics ( They include some information abaut Turks ):“The epics before Islam”and“The epics after Islam”. Hamzaname is one these epics after Islam, Hamzaname tells abaut Hz. Hamza's life, his adventures and holy wars. Although this, when from properties, aim of writing and motifs of Hamzaname and the properties of heroes in it examined carefully, the idea of Hamzaname is transition term from epics to menkabe has a strong influence. Although we establish, there are 1 15 Hamzaname issues in gifferent libraries, the number of the Works in this field are wery little. With this work, one of the books of 72 binding corpus is presented to the researchers, the places of the heroes and properties are given with legendary identities and with the light of determined motifs, it is tried to determine the importance and the place of Hamzaname in anonymous Turkish folk literature.