Günümüz Fransız öyküsünde yapısal çözümleme
Structural analysis in contemporay French story
- Tez No: 163062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKREMİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ GÜNÜMÜZ FRANSIZ ÖYKÜSÜNDE YAPISAL ÇÖZÜMLEME Mehmet BAKİ Danışman: Doç. Dr. Mükremin YAMAN 2005 -SAYFA: 190 Jüri : Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Tuğrul ÎNAL Prof. Dr. Ayten ER Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK Doç. Dr. Mükremin YAMAN Günümüz Fransız Öyküsünde Yapısal Çözümleme başlıklı bu çalışmada, Annie Saumont'un Le pont, la riviere adlı öyküsü yapısalcı yöntemle incelenmiştir. Çalışma, giriş, birinci, ikinci, üçüncü bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümünde, öykü, kısa öykü ve özellikleri konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, Anlatımbilim, Öykü ve Anlatı, Bakış Açısı Türleri, Yazar, Okur, Anlam, Kurgu, Olay Örgüsü, Kişi, Uzam, Sürem, Öyküde Başlangıç ve Sonuç ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Fransa'da günümüz Fransız Öykücülüğü, Çağdaş Fransız Öykücü Annie Saumont ve onun Le pont, la riviere adlı kitabındaki öyküler yapısalcı uygulama açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, günümüz Fransız öykülerindeki ortak, belirleyici ve yapısal özelliklerin neler oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS STRUCTURAL ANALYSIS IN CONTEMPORARY FRENCH STORY Mehmet BAKİ Supervisor : Associated Prof. Mfikremin YAMAN 2005 -PAGE: 190 Jury : Prof. Dr. Sevim AKTEN Prof. Dr. Tuğrul İNAL Prof. Dr. Ayten ER Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK Associated Prof. Mükremin YAMAN Titled as, Structural Analysis in Contemporary French Story, this study is intended to analyse Annie Saumont's Le pont, la riviere from a structuralist point of view. This study consist of introduction, first, second, third and result section. In the first section story, short story, their features and subjects are discussed. In the second section of the study, Narratology, Story and Narration, Types of Point of View, Writer, Reader, Meaning, Fiction, Plot, Character, Setting, time and the relationship between the beginning and end are analysed. In the third section The Development of Contemporary Short Story in France, A Contemporary French Literary Figure, Annie Saumont and the stories in her book named Lepont, la riviere are studied. Finally, in the result section, the common sigifier and structural features of contemporary French short stories are determined.