Grimm masallarının göstergebilimsel açıdan incelenmesi
The semiogical study pf Grimm fables
  1. Tez No: 163061
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARADUMAN ALTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN ERİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GRİMM MASALLARININ GÖSTERGEBİLİMSEL AÇIDAN İNCELENMESİ ÇİĞDEM KARADUMAN (ALTAY) DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ERİŞEK 2005 SAYFA: 90 JÜRİ: YRD.DOÇ.DR.ÖZCAN ERİŞEK YRD.DOÇ.DR. MELİK BÜLBÜL PROF.DR. SALİH ZEKİ BAYRAM Dil, insanın sahip olduğu en büyük özelliğidir. Dilin kullanılması insandan insana, toplumdan topluma değişim gösterir. Üyesi olunan toplumun özellikleri, yaşam koşullan dilin oluşmasında ve kullanılmasında etkilidir. Ferdinand de Saussure'le başlayan modern dilbilim çalışmalarına göre dil ve nitelediği nesne arasındaki ilişki arbitrar, yani nedensizdir. Bir başka deyişle nesne ve anlam arasında bir neden yoktur, nesneyle varlık, sözcükle anlam arasındaki ilişki bütünüyle raslantısal, bir o kadar da toplumsaldır. Saussure, bu saptamayı yaparken, ve dili oluşturan sözcükleri gösterge olarak nitelendirirken, yeni bir bilim dalmm da, göstergebilimin de müjdesini veriyordu. Biz de yaptığımız bu çalışmada salt dilsel olguları değil, yaşamın her alanını ve o alanlara ait göstergeleri inceleyen göstergebilimin ilkelerinden yararlandık. İncelemeye çalıştığımız masallar da bir kültürün en önemli taşıyıcısı sayıldıkları ve gösterge açısından zengin olduklarından göstergebilimsel bir incelemeyi uygun bulduk. Biz bu çalışmamızda Grimm kardeşlerin Bremen Mızıkacıları, Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız, Kül Kedisi, Rapunzel adlı masallarım göstergebilimsel açıdan incelemeye çalıştık. Bunu yaparken masalları olay başlangıç ve bitiş sırasına göre kesitlere ayırdık. Masalların soyut ve mantıksal değerlendirmesi ile birlikte masalın göstergebilimsel karesini oluşturarak bu karenin okunuşu gerçekleştirmeye çalıştık Masalda geçen olay kahramanlarını işlevlerine göre sıralandırarak kişilerin oluşumu ve özellikleri hakkında bilgi verdik. Ayrıca masaldaki uzamların oluşumu ve zamanının düzenlenişini gerçekleştirerek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER TESİS THE SEMIOGICAL STUDY OF GRIMM FABLES Çİ?DEM KARADUMAN ( ALTAY ) CONSULTANT : ASST.PROF. ÖZCAN ERİŞEK 2005 SİDE: 90 JURY : YRD.DOÇ.DR.ÖZCAN ERİŞEK YRD.DOÇ.DR. MELİK BÜLBÜL PROF.DR. SALİH ZEKİ BAYRAM Languge is the greatest characteristic man has hacLThe use of language differs from people to people and from community to community. The prosperities of the community and the living conditions are effective in the formation and the use of language. According to the linguistic studies of Ferdinand de Saussure, the relation between the language and the object quantified by the language is arbitrary. In other words, there is no reason between object and meaning. The relation between the object and existence and the relation between the word and meaning is completely coincidental and as much social as it is. Determining this and describing the words as indicators, which make up the language, Saussure was introducing a new field of science and semiology. In this study, we made use not only of the mere linguistic phenomena but of the principles of semiology studying the every field of life and the indicators in these fields.Since the fables we have studied is also regarded as the most important carrier of a culture and are rich in indicator, we find it proper to do a semiological study. In our study, we studied the stories of Grimm Brothers in terms of semiology, which are“The Musicians from Bremen”,“ Cinderella”,“Little Red Riding Hood”,“Snow White'7'Rapunzel”. Doing this, we devided the stories into different parts according to the order of start and finish. Drawing a semiological picture of a story, we tried to realize the understanding of this picture as well as the abstract and logical evaluation of the fables. Classifying the protoganist in the fable according to their functions, we gave information about the formation and the characteristic of these persons. Further, we completed our study realizing the formation of extension and arrangement of time in the fable.