Sickle cell anemia in Hatay
Hatay'da orak biçimli alyuvar hücresi anemisi
  1. Tez No: 163078
  2. Yazar: KIZILCA YÜRÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
viii Kısa özet Hatay'da orak biçimli alyuvar hücresi anemisi Kızılca Yürür Bu çalışmayı betimleyici bir çaba olarak görmek yerinde olur. Çalışmanın amacı uluslar arası bakım ve sağaltma şebekeleri ile, sağlıkla ilgili yerel deneyimler arasındaki alışverişin incelenmesine katkıda bulunmaktır. Bir diğer amaç, kendine özgü sosyal algılama, düşünme ve inanç tarzlarını fark etmek ve bağlantılarını anlamak için zengin bir çerçeve sağlayan, yerel sağaltma yöntem ve uygulamalarının zenginliğine açılmak ve bunları olabildiğince derinlemesine incelemektir. Bu çalışmada, 1) bir hastalığı tanımlamada ve nedenlerini açıklamada kullanılan tıbbi kavramlar 2) Tıp uzmanı olmayan, ama hastalığın varlığından dolayı bir şekilde etkilenen kişilerin hastalığa mana verme biçimleri 3) Hastalıkla ilgili olarak planlanan ve uygulanan koruyucu ve iyileştirici uygulamalar, birbirleriyle bağlantılı biçimde incelenecektir. Bu inceleme, belli bir toplumsal gruba, yere ve döneme odaklanacak, hastalık deneyimine dar tutulmuş bir çerçeve içinde bakacak ve genellemelere gitmekten kaçınacaktır. Bu çalışmanın üzerinde odaklandığı hastalık, tıp uzmanlarının genetik bir hastalık olarak tanımladıkları, orak biçimli alyuvar hücresi hastalığıdır. Türkiye'deki tıp uzmanları, Anadolu'da özellikle Doğu Akdeniz kıyısı boyunca uzanan yerleşim bölgelerinde bu hastalığa neden olan genetik mutasyonu taşıyan, ya da bundan dolayı sağlık sorunları olan kişilerin sayısının dikkat çekici derecede yüksek olduğunu dile getirmektedirler. Pek çok araştırmacı hastalık oranının belli bir toplumsal grupta çok yüksek olduğunu belirtmektedir. Araştırmacılar ve tıp uzmanları çalışmalarında bu toplumsal gruba 'Eti Türkü' olarak değinirken, grup üyeleri kendilerini 'Arap Aleviler' olarak tanımlamaktadır. Günümüzde bu toplumsal grubun üyeleri arasında yaygın bir pratik olan yalan akrabalar, özellikle kuzenlerIX arası evlilik, pek çok tıp uzmanına göre, hastalığın bu bölgede ve bu toplumsal grubun üyeleri arasında böylesine yaygın olarak görülmesinin ana etmenlerinden biridir. Yirminci yüzyılın ilk yarısında teşhis edilmiş olan bu hastalığı çalışmamızda tarihselliği içinde ele alarak, karşılaştırmalı bir perspektif benimseyeceğiz. Hastalık teşhis edildiğinden beri, A.B.D ve İngiltere'de hastalıkla ilgili olarak geliştirilen ve genetik tarama çalışmalarının zeminini oluşturan genetik risk kategorilerine, bu kategoriler etrafında geliştirilen tıbbi kampanyalara değineceğiz. Amaç, Türkiye'de tıp insanlarının ve tıp uzmanı olmayan kişilerin hastalıkla ilgili geliştirdikleri kavramların ve yaşadıkları deneyimlerin, diğer ülkelerdeki deneyimlerden farklılıklarına ve bunlarla benzerliklerine bakabilmektir. Bu hastalıkla ilgili koruyucu hekimlik çalışmaları Türkiye'de de özellikle risk kategorilerinin oluşturulması ve kullanımı etrafında organize edildiği için, araştırılan bölgede tıbbi risk kavramlarının hem tıp uzmanları, hem de tıp uzmanı olmayanlar tarafından nasıl anlaşıldığı ve kullanıldığı da tartışma konularından biri olacaktır. Bu esnada, orak biçimli alyuvar hücresi anemisi için geliştirilen risk kategorilerini siyasi, kültürel ve sosyal bir çerçeveye oturtmaya çaba harcanacaktır.
Özet (Çeviri)
VI Abstract Sickle cell anemia in Hatay by Kızılca Yürür This work must be understood of as a descriptive one. It aims to provide a contribution to the analysis of localized responses to global networks of health care and cure. It also aims to look closer to the diversity and richness of therapeutic options in local settings, that may reveal to us distinct social modes of sensing, thinking and believing. In this study, the effort is made to establish a relation between 1) the biomedical classifications and definitions of a disease, 2) how lay people make sense of this disease and 3) the lived preventive and therapeutic practices to deal with it. The disease in question here is sickle cell anemia, a disease that biomedical professionals categorize as genetic. Biomedical professionals in Turkey believe to have measured an extraordinary high frequency of this disease in certain locations in Turkey. In many publications, researchers point to the high occurrence of sickle cell anemia among the members of a population group mostly populating the coastal line of the Eastern Mediterranean. This group, the researchers label in their works as 'Eti Turks,' and the group members define themselves as Arab Alewites. Biomedical professionals blame marriage among close kin for the high disease frequency in the district where they are predominantly settled. A recently defined disease -in the first half of the twentieth century-, sickle cell anemia is approached in this work from a historical and comparative perspective. Risk categories for sickle cell anemia that biomedical professionals established in the U.S.A and in U.K, and the organization of screening practices in these countries, are mentioned in order to highlight what is specific to Turkish biomedical and lay experience. As preventive biomedical efforts were organized around the use of risk categories, understandings aboutvıı genetic risk is discussed in some detail. Various risk categories constructed for sickle cell anemia are analyzed within the political, cultural and social frame in which they are embedded.