Tavla beldesinde hemoglobinopati ve demir eksikliği anemisi araştırması
Study of hemoglobinopathies and iron deficiency anemia in Tavla town
- Tez No: 70354
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ T. YÜREĞİR, PROF. DR. LEVENT KAYRIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Tavla Beldesinde Hemoglobinopati ve Demir Eksikliği Anemisi Araştırması Hemoglobinopatiler dünyadaki en yaygın kan hastalıkların başında gelmektedir, a ve p-talasemiler, orak hücreli anemi yöremizde sık rastlanılan kalıtsal kan hastalıklarıdır. Aynca demir eksikliği anemisi de bölgemiz için önemli bîr halk sağlığı sorunudur. Yakınlığı nedeniyle seçilen Tavla beldesinde kalıtsal kan hastalıkları ile ilgili düzenlenen eğitim seminerinden sonra gönüllülerden kan örnekleri alındı. 191 'i kadın, 94'ü erkek olmak üzere toplam 285 kişiden alınan S mi kan örneği EDTA'lı tüplere toplandı. Örneklerin hematolojik değerleri Coulter Counter kan sayım cihazı ile belirlendi. Tüm örneklerin ortalama hematolojik verileri Hb 12.2+1.47, RBC 4.82+0.59, Hct 40.1+4.5, MCV 83.8+7.93, MCH 25.5+3.0, MCHC 30.4+1.36 olarak bulunmuştur. Hem Tüm örnekler hem de kadın ve erkek grublan ayn ayn incelendiğinde MCH değerleri düşük olarak bulunmuştur. Yapılan hemoglobin elektroforezi sonucunda iki örnekte Hb AH, 22 örnekte Hb AS saptanmıştır. MCV < 80 ve / veya MCH < 27 olan örneklerin Hb A2 ve Hb F düzeyleri belirlenmiş, Hb A2 >3.7 ve Hb F>2.0 olan 15 olgu p-talasemi taşıyıcısı olarak saptanmıştır. Bu olgulardan iki olgu ise Hb AS/p-talasemi kombinasyonu olarak gözlenmiştir. MCV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Study of Hemoglobinopathies and Iron Deficiency Anemia in Tavla Town. Hemoglobinopathies are the most widespread genetic blood diseases in the world. a and p thalassemia and sickle cell anemia are observed in a high frequency in our region. Also iron deficiency anemia is a public health problem of the region. A town in Hatay municipality was chosen because of its easy accessibity to the center of the province. A seminar covering genetic blood disease was organized for the region and blood was taken from the volunteers in the audience.A total of 285 blood samples were taken in to EDTA. Of these 191 were female and 94 were males. The hematological parameters were analyzed in the Coulter counter. The means for the parameters were Hb 12.2 ±1.477, RBC 4.82+ 0.59, Hct 40.1 ±4.5, MCV 83.8 ±7.93, MCH 25.5 ±3.0, MCHC 30.4±1.36. The values for MCH were found to be low in the whole population as well as in the male and the female groups. The results of the cellulose electrophoresis showed that 22 subjects were AS and two were AH. Hb A2 and Hb F were determined in samples with MCV< 80 or and MCH 3.7 and or Hb F > were designated p-thalassemia. Two of these cases were found to be Sp thalassemia. Forty-nine of the samples with MCV's < 80, MCH < 25 and Hb A 2 < 3.7, Hb F < 2.0 were evaluated for iron deficiency anemia and/or