Charismatic leadership and follower outcomes: A study of Turkish Top management in five provinces
Karizmatik liderlik ve takipçiler: Türk Tepe yönetimi üzerine beş ilde yürütülen bir çalışma
- Tez No: 163094
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
XX Kısa Özet Karizmatik Liderlik ve Takipçiler: Türk Tepe Yönetimi Üzerine Beş îlde Yürütülen Bir Çalışma yazan îdil Vedia (Kurat) Evcimen Bu çalışma, tepe yöneticilerine ait karizmatik liderlik özelliklerinin kendilerine doğrudan bağlı çalışanlar üzerinde oluşturduğu etkileri belirleme amacını gütmektedir. Lider karizması çok boyutlu bir kavram olarak ele alınmış ve lider-takipçi ilişkilerindeki karizmatik etkiler takipçiler nezninde değişik düzeylerde incelenmiştir. Çalışma eklektik yaklaşımıyla hem değişkenler arasındaki nedensel ilişkileri sınamayı hem de bağlamın değişkenler üzerinde yarattığı farklılıkları anlamayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul, Kocaeli, Çorum, Denizli ve Gaziantep olmak üzere beş ildeki imalat sanayinden veri toplanmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon sonuçları tepe yöneticisi karizmasının ve boyutlarının kişiler üzerinde farklı düzeylerde etkili olduğunu göstermiştir. Ek olarak değişkenler arasında bağlamsal farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
X Abstract Charismatic Leadership and Follower Outcomes: A Study of Turkish Top Management in Five Provinces by İdil Vedia (Kur at) Evcimen The present study aims at identifying the nature of influence of leader charisma on followers regarding the charismatic relationships that chief executives and their immediate subordinates establish. Employing an eclectic paradigm, the study is designed to tap both causal relationships between chief executive charisma dimensions and follower outcomes at multiple levels as well as to describe the study variables on the basis of three contextual elements: the region of operation, firm type and chief executive origin on the basis of the data that was gathered from a sample of top management members from manufacturing organizations located in five provinces in Turkey: Istanbul, Kocaeli, Denizli, Çorum and Gaziantep. The correlation and regression results, as expected, indicated chief executive charisma as a valid predictor of follower outcomes at various levels. Contextual differences were observed in terms of study variables on the basis of mean comparisons.