Türkiye'de polis eğitiminin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comperative evaluation of police training in Turkey
- Tez No: 163093
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ADA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 240
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYEDE POLİS EĞİTİMİNİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Veysel Murat TUĞRUL Danışman : Yrd. Doç. Br.Şükrü ADA 2O05-Sayfa:231 Jüri Üyesi: Yrd. Doç. Dr. Şükrü ADA Jüri Üyesi: Yrd. Doç. Dr. M.Zeki ILGAR Jüri Üyesi: Yrd. Doç. Dr. Torban KAYA Bu araştırmanın amacı, Türk Polis Teşkilatının AB üyesi ülkelerden Hollanda, Almanya, İtalya ve İspanya Polis teşkilatları ile Temel ve hizmetiçi eğitim açısından mukayese edilerek farklılıkların tespiti ve eksikliklerin giderilebilmesi için yapılması gereken çalışmaları ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle Türk polis teşkilatı hakkında geniş bir kaynak taraması yapılmıştır. Aynı zamanda, örnek olarak aldığımız ülkelerde görev yapan misyon görevlilerimizle irtibat kurularak, ülke polisleri hakkında olabildiğince bilgi toplanmış, çeşitli sebeplerle yurtdışı inceleme görevlerine gönderilen personelimizin yazmış olduğu raporlar incelenmiş ve konumuzla ilgili olan bilgiler çalışmamıza konulmuştur. Ayrıca, ekte sunulmuş olan“Nasıl bir hizmetiçi eğitim istersiniz?”konulu anket ilimizde görevli, farklı birimlerden 100 personele uygulanmış ve personelden alman cevaplarda, yapılacak hizmetiçi eğitimleri yeniden gözden geçirmemizi gerektirecek kadar önemli, veriler elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulguların özeti şunlardır.. Türk Polis teşkilatının tarihi geçmişi diğer tüm ülkelerden daha fazla ve uzundur. Köklü bir geçmişi olan Türk polis teşkilatının günümüz şartlarına uyması için hizmetiçi eğitimlere gereken önem verilmelidir.. AB üyesi ülke polislerinin, temel ve hizmetiçi eğitimleri gayet profesyonelce yapılmaktadır. Özellikle, üniversitelerle işbirliği içinde ülkenin özel şartlan da göz önüne alınarak, AB müktesebatına uygun olarak yapılandırılmıştır. Eğitimlerde özellikle uygulama ağırlıklı dersler çoğunluktadır.. Ülkemizde ise; AB 'ye uyum yasaları çerçevesinde yemden yapılanmaya giren Polis Teşkilatı, Polis Akademisinde ve Polis Meslek Yüksekokullarında yeni yetişen polis memur ve amirlerini bu müktesebata uygun yetiştirmekte ancak, hal hazırda fiili olarak görev yapan yaklaşık, 180.000 teşkilat mensubunun tekrar eğitimleri mümkün olmadığından, bu açığı hizmetiçi eğitimlerle kapatmaya çalışmaktadır.. Bu amaçla, Türk Polis Teşkilatı 2000 yılı itibariyle eğitim seferberliği başlatmış ve 2005 yılma gelindiğinde, 2000 yılında tespit edilen amaçlara büyük oranda ulaşılarak mensupların % 90'ı hizmetiçi eğitimden geçirilmiştir.. AB üyesi ülkelerin polis teşkilatlarının hizmetiçi eğitimden ziyade, temel eğitimlerinde örnek alınması gereken uygulamaları bulunmaktadır. Aynı zamanda, ülkemizde uygulanmakta olan hizmetiçi eğitim sistemi, bazı eksikliklere rağmen bu ülkelere örnek olabilecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS The Comperative Evaluation Of Police Training In Turkey Veysel Murat TU?RUL Supervisor: Assistant Professor Dr.Şukrü ADA 2005- Page: 231 Jury: Assistant Professor Dr. Şükrü ADA Jury Assistant Professor Dr. M.Zeki ILGAR Jury Assistant Professor Dr. Turhan KAYA The aim of this study is to bring up the necassary studies and educational activities to make the problems sable and eliminate them by comparing the Turkish Police Force with Police Force of Holland, Germany, Italy and Spain belonging to the European Union. For that reason and before all else, a vide bibliographical research has been done on Turkish Police Force. At the same time a lot of information about the European Union cauntries hava been collected, the reports written by our duty civil cervants to be sent to the foreing cauntries have been studies and the information about our study has been put into account by getting in touch with some other duty persons sent to the European Union cauntries which are choosen as model cauntries. On the other hand, the questionare additionally presonted and having the subject of;“ What kind of in-service education do you want ?”has been applied to 100 stuff belonging to different units and very important data have been found out from the answers given by the candidates. The summary of the data that we get as a result of this study is; a The history of Turkish Police Force is longer and more than all of the other cauntries Police Forces.The in-service education is very important and it must be studied on adapt the Turkish Police Force to the new and modern situation and canditions. ? The principal and in-service education of the police force of European Union cauntries have been being applied and followed very professionally.These cauntries police forces have been formed according to the condition and general rules of European Union and their own special features and with the help of their universities. ? But in our cauntry the police force,being busy with reorganizing itself to adapt the rules and forms of European Union,has been trying to bring up the ordinary police candidates and manager police candidates in police Academy and police Professional high school/ collages,but on the other hand and because of not being possible to reeducate about 180.000 polices on the stuff professionally, it has been trying to solve that problem with the help of in-service education. ? Fort his aim, the Turkish police force started an educational and training mobilization in 2000 and the most f the goals were carried in 2005 and %90 of the policemen and police women were trained and educated professionally. ? The principal training systems of the European Union cauntries hava some training application that must be taken as examples more than their performance improving system, it has a level of being an example fort hem.