The construction of masculinities in orientalist discourse: A discussion of Lady Mary Wortley Montagu's the Turkish Embassy Letters
Şarkiyatçı söylemde erkeklerin inşası: Lady Mary Wortley Montagu'nun Türkiye Mektupları, 1717-1718* adlı eserinin bir incelemesi
  1. Tez No: 163097
  2. Yazar: SERKAN DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ, YRD. DOÇ. AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
KISA ÖZET Şarkiyatçı Söylemde Erkekliklerin İnşası: Lady Mary Wortley Montagu'nun Türkiye Mektupları, 1717-1718* Adlı Eserinin Bir İncelemesi Serkan Delice Ekteki tez, şarkiyatçı söylemde erkekliklerin inşası meselesini Lady Mary Wortley Montagu'nun Osmanlı împaratorluğu'nda bulunduğu 1717-1718 yıllarında yazdığı mektupları inceleyerek tartışan bir çalışmadır. Bu tezde, şarkiyatçı söylemin Doğulu erkeklikleri inşa ederken belli bir erkek kimliğini ve özne konumunu farzettiği fikrinden hareketle Lady Montagu'nun erken onsekizinci yüzyıl Osmanlı erkeklerine nasıl baktığı, onları nasıl tasvir ve inşa ettiği meselesi ele alınmıştır. Şarkiyatçı söylemde“bakış”{gaze) ve erkeklik arasındaki karmaşık ilişki incelenerek Lady Montagu'nun harem ve hamamdaki Osmanlı kadınlarına şarkiyatçı erkek bakışı ile bakıp bakmadığı ve bu erkek bakışının kendisini Osmanlı erkekleri karşısında nasıl konumlandırdığı sorusu üzerinde durulmuştur. Edward Said' in bir“erkek alam”olarak Şarkiyatçılık tarifi, Lady Montagu'nun -şarkiyatçı söylemin türdeşliğini ve bütünlüğünü bozduğu iddia edilen-“kadın”duruşu ve müdahalesi ile ilişkilendirilerek yeniden düşünülmüştür. Tezin temel argümanı, şarkiyatçı söylemin kendi cinsiyetini son derece karmaşık, karşılıklı ve devamlılık gösteren bir söylemsel süreçte oluşturduğudur. Bu süreçte özdeşleştirme, farklılaştırma, marjinalleştirme gibi stratejiler“öteki”erkekliklerin ve kadınlıkların daimi inşasıyla birlikte var olmaktadır. * Montagu, Lady Mary W. Türkiye Mektupları. 1717-1718. Çev. Aysel Kurutluoğlu. İstanbul: Tercüman Yayınları, 1970.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Construction of Masculinities in Orientalist Discourse: A Discussion of Lady Mary Wortley Montagu's The Turkish Embassy Letters by Serkan Delice The following is a thesis on the question of how masculinities are constructed in Orientalist discourse with special reference to The Turkish Embassy Letters which was written by Lady Mary Wortley Montagu during the years 1717-18 when she lived in the Ottoman Empire. Putting forward the view that Orientalist discourse assumes a certain masculine identity and subject position through constructing certain Oriental masculinities, the following discussion focuses upon the ways by which Lady Montagu sees, depicts and constructs early eighteenth century Ottoman men. Exploring the complex relationship between“gaze”and“masculinity”in Orientalist discourse, the discussion deals with the question of whether Montagu acquires an Orientalist/masculine gaze while observing the Ottoman ladies in the harem and the public bath and the question of how this so-called masculine gaze positions itself against Ottoman men. Reconsidering Said's definition of Orientalism as a masculine territory vis-â-vis Lady Montagu's gendered and so-called disruptive intervention to the Orientalist discourse, the main argument posed is that Orientalist discourse becomes gendered in a complex, reciprocal and ongoing discursive process in which identification, differentiation, marginalization along with a perpetual construction of“other”masculinities and femininities take place simultaneously. IV