Virilities for rent: Navigating masculinity, sexuality, and class in İstanbul
Kiralık erkeklikler: İstanbul'da cinsiyet, cinsellik ve sınıf
- Tez No: 163098
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, İstanbul'da erkek fuhuşu bağlamında karşılaşan genç varoş delikanlıları ile geylerin farklı erkekliklerinin dinamiklerini anlamak üzerine bir çaba. Bir yanda, yoksul, sert, erkek-egemen varoş kültürünün genç rent boy' lan var. Rent boy' lar“normal”, straight erkeklermiş gibi hareket ediyor, sahip olduklarından daha fazla parayı arzuluyor, zamanlarını ve sosyal çevrelerini gey olan veya olmayan muhataplarına göre ikiye ayırıyorlar. Öbür yanda, görece zengin, kültürlü, heterososyal, kentli geyler var. Geyler kendilerinin ve diğer geylerin efemine olduğunu düşünüyor ve bundan hoşlanmıyorlar. Daha erkeksi varoş gençleri ile cinsel temas peşinde koşup, straight erkekleri kendileriyle yatmaya ikna etmiş gibi davranıyorlar. Her iki grup da arzu ve cinsellik yoluyla sahiplermiş gibi göründükleri kimlik kategorilerini queer' leştiriyorlar. Rent boy 'lar, heteroerkekliği, erkeklerle seks yapmayı yasaklayan yazılmamış kurallarına uymayarak queer'leştiriyorlar. Geylerle beraber olduklarında kısıtlayıcı straight çerçeveyi tahrip ederken, gerektiği zaman straight olarak hayatlarına devam etmek için onu yeniden inşa ediyorlar. Bu yolla, heteroseksüelliğin içsel, değişmez, yekpare statüsünün aldatıcılığını meydana çıkarırken, onu bir karşılıklıIX mutabakat, hayal ve icra alanı olarak vücuda getiriyorlar. Geyler, gey olmanın küresel akımlarını ve tarzlarını, cinsel haklan ve kültürel ürünleri içselleştirirken, aynı anda homoseksin çift taraflılığını reddederek, strarght-gibi olana öykünerek, ve yerel heteroseksüel deyişleri benimseyerek, geyliği queer'leştiriyorlar. Böylelikle, gey kimlik tutarsız, istikrarsız ve güvensiz bir manevra olasılığına dönüşüyor. Queer teorisinin yardımı ile, bu tez, erkek cinsiyetinin ayrıcalığının, ikili cinsiyet açıklamalarının ve zorunlu heteroseksüelliğin maskesini indirmeyi amaçlıyor. Erkek fuhuşu, eşcinsellik, erkeklik, kent bölünmüşlüğü, queer teorisi.
Özet (Çeviri)
This thesis is an endeavour to understand the encountering dynamics of different masculinities of varoş youth and gay men in the context of male prostitution. On the one side, there are the young rent boys of poor, tough, male-dominated varoş culture. Rent boys pretend to be“normal”, straight men, desire more money than they have, divide their times and social milieux between gay and non-gay partners. On the other side, there are well-off, refined, heterosocial, urban gay men. Gays develop a self-distaste towards assumed effeminacy of other homosexuals and seek sexual escapades with more masculine varoş boys, as if they were converting straight men into having sex with themselves. The two sides are queering what they seem to have in terms of identity categories through desire and sexual action. Rent boys are queering heteromasculinity by disobeying itsvıı unwritten rules by having sex with men. They are subverting the restrictive straight framework when they are with gays, and reconstruct it when they need to pass as straight. By doing this, they uncover the inner, unchangeable, unified status of heterosexuality, and actively construct it as a field of mutual agreement, illusion, and performance. Gays are queering gayness by internalizing global fashions and styles of being gay, sexual rights, and cultural products, and simultaneously rejecting the assumed versatility of homosex, forming desire for straight-acting, and employing local categories of heterosexual imagery. Thus, gay identity becomes an incoherent, destabilized, and insecure possibility of maneuvers. With the help of queer theory, this thesis attempts to unmask (male) gender privilege, dualistic accounts of gender, and compulsory heterosexuality. Male prostitution, homosexuality, masculinity, urban segregation, queer theory.