Gazâlî ve İbn Rüşd tehâfütlerinde âlemin kıdemi sorunu
The problem of the eternity of the world in tehafuts of al-Ghazali and Averroes
- Tez No: 163100
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Aristoteles tarafından ortaya atılan âlemin kıdemi fikri İslâm filozoflarından Fârâbî ve İbn Sina tarafından da kabul görmüş ve savunulmuştur.“Tehâfütü 'l-Felâsife”(Filozofların Tutarsızlıği) adlı eserinde Gazâlî, filozofların çeşitli konulardaki görüşlerini yirmi başlık altında ele almış ve bunlara eleştirilerini yöneltmiştir. Gazâlî üç konuda onların küfre düştüklerini söylemiştir. İşte âlemin kıdemi konusu da Gazâlî'nin filozofların küfre düştüklerini söylediği konulardan birisidir. Gazâlî' den sonra İslâm filozoflarından İbn Rüşd, Gazâlî'nin filozofların tutarsızlıklarım ortaya koymaya çalıştığı bu eserine bir cevap niteliği taşıyan ve filozofların savunmasını yaptığı“Tehâfütü 't-Tehâfüf (Tutarsızlığın Tutarsızlığı) isimli bir eser kaleme almıştır. Gazâlî'nin ”Tehâfütii 1-Felâsife“sine cevaben İbn Rüşd tarafından yazılan bu eserden sonra bir tehafüt geleneği başlamıştır. Bu gelenek Osmanlılar döneminde kaleme alınan Tehâfütlerle bir ”Türk Tehafüt Geleneği" denmeyi mümkün kılacak seviyeye gelmiştir. Alemin kıdemi meselesi gerek Gazâlî'nin gerekse İbn Rüşd'ün eserinde en fazla yeri işgal eden konudur. Dolayısıyla âlemi kıdemi konusu Tehâfütlerin en temel konusudur diyebiliriz. İşte bu çalışma âlemin kıdemi konusunun her iki Tehafüte göre bir karşılaştırmasını yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theory of the eternity of the world that had been suggested by Aristoteles was admitted and defined by Al-Fârâbî and Avicenna. Al-Ghazâlî dealt with philosophers' s different ideas in the work titled“Tehqfutu'l-Felasife”under twenty subjects and criticized them. Hence one of the subjects which philosophers came unbelievers was the eternity of the world. Philosopher, Averroes, after al-Ghazâlî wrote a work titled 'Tehqfutu 't-Tehafuf that he dealt with al-Ghazâlî's inconsistencies in his work titled“Tehqfutu'l-Felasife”. After Averroes had written this work started tradion of the writing iiTehaJuf\ That tradition with the works (Tehafuts) which had been written in the term of the Ottomans come to degree that can be called Turkish Tehafut Adition. One of subjects becoming o lot in both al- Ghazâlî's and Averroesrs work is the theory of eternity of the world. That's why we can say that the theory of eternity of the world is basis problem in Tehafüts. Because of that this thesis aims comparison of the two tehafuts according to eternity of the world.