İnci Aral'ın 'Mor' adlı romanında yan cümleler
Subcentences in 'Mor' novel written by İnci Aral
- Tez No: 163101
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNCİ ARAL'IN“MOR”ADLI ROMANINDA YAN CÜMLELER Berrin KOKARCA Danışman: Yard. Doç. Dr. Muharrem DAŞDEMİR 2005 -SAYFA: 90 Jüri : Yard. Doç. Dr. Muharrem DAŞDEMİR Bu çalışmada, İnci Aral'ın“Mor”adlı romanından seçilen bazı sayfalarda geçen yan cümleler yapısal-işlevsel söz dizimi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Yan cümlelerin yapı ve işlevlerinin yanısıra temel cümleyle olan uyumları ve kip değerleri de araştırılmıştır. İnceleme metninin heterojen olması için romanın başından itibaren bin beş yüz cümle elde edilinceye kadar her 30 sayfada bir 10 sayfa alınmıştır. Bu tez, Türkçede az çalışılmış bir konu olan yan cümlelerin yapışım, görevlerini, zaman değerlerini, temel cümleyle olan ilişkilerini ve uyumlarım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yaptığımız inceleme, temel cümleler üzerinde değil, yan cümleler üzerinde yürütülmüştür. Bu eser, dört ayrı bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, cümle kavramı ve cümle çeşitleri genel hatlarıyla izah edilerek asıl konumuz olan Türkçede yan cümle bahsine bir giriş oluşturulmuştur. İkinci bölümde, görevleri bakımından yan cümleler; üçüncü bölümde, zaman değerleri bakımından yan cümleler; dördüncü bölümde yapıları bakımından yan cümleler romandan alman örnekler üzerinde incelenmiştir. Sonuç ise çalışmamızın ışığında ulaştığımız verilerin bir özetini oluşturmaktadır. Ayrıca çalışmanın sonunda yararlandığımız eserler, kaynakça şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS SUBCENTENCES IN“MOR”NOWEL WRITTEN BY İNCİ ARAL Benin KOKARCA Supervisor: AssistProf. Muharrem DAŞDEMİR 2005-Page:90 Jury : Assist. Prof. Muharrem DAŞDEMİR In this study, flank sentences selected and were in some pages, from Inci Aral's substance called Mor has been analyzed by using the method of structural- functional syntax.The harmony of flank sentences with main clause and its mood value have been searched, beside their structure and function. In order to make the study text heterogeneous ten pages in every thirty pages have been gotten until we had one thousand five hundred sentences from the beginning of the novel. This thesis, has been made to determine the structure of flank sentences, then- duty, time values, their relation and harmony with main clause. This analysis has been made on flank sentences, not on main clause. Thanks to this, the importance and duty of flank sentences which were little process subject in Turkish. This study consists of five parts. In the first part the concept 'sentence' and types of sentence have explained generally forming an introduction to our main topic that is subordinate sentence in Turkish. In second part, flanks sentences about their duty, in third part, flank sentences about time value, and in fourth section, flank sentences about structure have been studied on examples, got from the novel. The fifth part involves the conclusion part in light of our study. However the Works, we have used, have been presented as bibliography at the end of the study as.