Pozitivist mantık anlayışı ve Viyana çevresine yöneltilen eleştiriler (M. Schlick, O. Carnap ve A. J. Ayer ile sınırlandırılmış şekilde)
Positive logic intelligence and critiques to Vienna circle
  1. Tez No: 163102
  2. Yazar: EMİNE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Viyana Çevresi düşünürleri, özellikle M. Schlick, O. Neurath, R. Carnap ve A. V. Ayer'in görüşleri doğrultusunda Pozitivist Mantık anlayışı hakkında bilgi vermek ve Viyana Çevresfne yöneltilen eleştirileri bilhassa K. R. Popper ve S. T. Kuhn açısından ele alıp belirtmektir. Konuyu ele alırken elde ettiğimiz verileri, Giriş, 3 Bölüm ve Sonuç kısımlarında işledik. Giriş bölümünde Aristoteles 'den günümüze kadarki süreçte mantık anlayışının kısa bir özetini ve son dönem mantık anlayışım ele aldıktan sonra 1. Bölümde Pozitivist Mantık anlayışı ve bu anlayışın bir örneği olarak Viyana Çevresi hakkında bilgi verdik. 2. Bölümde Mantıkçı Pozitivizmin ana ilkelerini, doğrulama diye isimlendirilen ilke ve onun sonuçlarım, bilimsel teorilerin mantıksal öğelerini ve olasılığın anlamım, özellikle çevre üyelerinden M. Schlick, O. Neurath, R. Carnap ve Çevreyle yalan ilişkiler kurmuş olan A. J. Ayer'in görüşleri doğrultusunda ele alıp açıklamaya çalıştık. 3. Bölüm Popper ve Kuhn örneklerinde Çevre'ye yöneltilen eleştiriler kapsamında Pozitivist Mantık anlayışı ve Viyana ÇevresVmn. eleştirel yönden değerlendirilmesine ayrılmıştır. Sonuç kısmında ise konunun genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to inform about the Logical Pozitivism, espicially in the direction of the opinions of M. Schlick, O. Neurath, R. Carnap and A. V. Ayer and to state the criticisms directed to Vienne Circle, particulary in the point of K. R. Popper and S. T. Kuhn. While taking up the subject, the datums were discussed in the parts of introduction, three section, and outcome. İn the introduction part after taken up a short summary of the logic understanding in the process from Aristoteles to present day and final period of this understanding. In first section information was given about Logical Pozitivism and Vienne Circle as an example of this understanding in second part, it was tried to be explained the basic principles of Pozitivism, the principle called confirmation and its results, logical elements of scientifical theories and the meaning of probability espicially in the direction of M. Schlick, O. Neurath, R. Carnap's opinions from environment members and A. J. Ayer' s who established close relations with environment. Third section was selected for critically evaluated of Logical Pozitivism and Vienne Circle in the examples of Popper and Kuhn in the extent of criticism directed to environment, in the outcome part a general evaluation of subject was made.