Değer tabanlı yönetim: Finansal performans ölçülerinin İMKB'de test edilmesi
Value based management: Testing the financial performance metrics in İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 163111
  2. Yazar: MURAT ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ DEĞER TABANLI YÖNETİM: FİNANSAL PERFORMANS ÖLÇÜLERİNİN İMKB'DE TEST EDİLMESİ Murat ERTUĞRUL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2005 Danışman: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Bir işletmenin nihai amacını doğru bir şekilde belirlemek ve tanımlamak, işletmenin faaliyetlerini doğru planlayabilmesi ve etkin bir şekilde yürütebilmesi için kritik önem taşımaktadır. İşletmenin nihai amacının ne olması gerektiği konusu ekonomi ve fınans alanlarının en önemli tartışmalarından birisi olagelmiştir. Klasik ekonomik görüş, işletmeleri kâr elde etmek için oluşturulmuş ekonomik birimler olarak görmüştür. Bu nedenle işletmelerin nihai amacını kârın en çoklanması olarak ifade etmiştir. Ne var ki 1950'ler, 60'lar ve 70'ler boyunca portföy yönetimi, değerleme, piyasa etkinliği ve temsilcilik maliyetleri gibi alanlarda yapılan çalışmalar kâr ençoklanması amacının ciddi bir şekilde sorgulanmasına zemin hazırlamıştır. İşletmeler, 1 970'Ii yıllardan itibaren Bretton Woods sisteminin sona ermesi; ABD ve İngiltere'deki siyasal gelişmeler sonucu hız kazanan ekonomik küreselleşme ve liberalleşme eğilimi^ daha büyük fonlara sahip, daha sofistike ve daha talepkar yatırımcı kuşaklarının ortaya çıkması; küresel rekabet, konsolidasyon eğilimi ve uluslararası yatırımların artması gibi gelişmeler ile birlikte sermaye için de etkin yönetim ve kıyasıya rekabet sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Bu gelişmelerle geleneksel muhasebe ve kâr rakamlarının yetersizliği daha da belirginleşmiştir. Kâra dayalı yönetim anlayışının yerini Değer Tabanlı Yönetim anlayışı almaya başlamıştır. Bu aşamadan itibaren ise halen sürmekte olan tartışmalar, piyasa etkinliği bağlamında DTY'nin uygulanabilirliği, geleneksel finansal performans ölçülerinin geçerliliği ve onların yerine kullanılacak değer tabanlı performans ölçüleri etrafında yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT VALUE BASED MANAGEMENT: TESTING THE FINANCIAL PERFORMANCE METRICS IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE Murat ERTUGRUL Business Administration Department Graduate School of Social Sciences, June 2005 Advisor: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Determining and defining their main goal properly is vital for companies to be able to plan and execute their operations effectively. The question of“what should be the main goal of companies”has been one of the most considerable debates of the fields of economics and finance. Classical economic view considered companies as economic units that are established for profit. So, it suggested maximizing the profit as the main goal of companies. However, the studies on portfolio management, valuation, market efficiency and agency costs during 1950s, 60s and 70s, led to considerable critiques on the goal of profit maximization. Since 1970s, companies have been faced with tough competition for capital and effective capital allocation problems by the breakdown of Bretton-Woods system; acceleration of economic globalization and liberalization driven by political movements in the USA and in the UK; emergence of more sophisticated and more demanding new investor profile controlling greater funds; increase in global competititon, consolidation, and international investments. Insufficiency of traditional accounting profit figures has become more clear with these developments. Value Based Management concept has started to replace profit based management. The continuing debates beginning from this point have been kept on feasibility of VBM in the context of market efficiency, validity of traditional financial performance metrics, and value based performance metrics replacing them.