Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, işleyişleri ve Türkiye değerlendirmesi
International rating agencies, their works and the evaluation of Turkey
  1. Tez No: 163118
  2. Yazar: BARIŞ YENMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER GÜNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI, İŞLEYİŞLERİ ve TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ Barış YENMEZ İktisat(Uluslararası İktisat) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman : Yrd. Doç.Dr. Güler GÜNSOY Günümüzde finansal piyasalar, ekonomiler ve ticaret uluslararası düzeyde entegre olmuş durumdadır. Küreselleşme denilen bu olgu, iktisadi faktörlerin hareketliliğini de arttırmıştır. Dinamik gelişmelerin yaşandığı günümüz finans dünyasında uluslararası sermaye hareketleri de çok büyük önem kazanmıştır. Küreselleşmenin artması, uluslararası sermaye hareketlerini gerçekleştiren oyuncuları da çok sayıda riskle karşı karşıya getirmektedir. Yatırımcılar ve borç verenler, uluslararası düzeyde gerçekleştirmeyi düşündükleri finansal işlemlerinin ne ölçüde riskli olduğunu bilmek isterler. Kredi derecelendirme kuruluşları yada diğer ifadesiyle rating kuruluşları, yatırımcıların ve borç verenlerin ihtiyaç duydukları bu bilgiyi sağlarlar. Profesyonel kadrolardan oluşan kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları değerlendirme, uluslararası düzeyde yatırım yapma ve borç verme kararlarını ve bunların maliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Birinci bölümde ülkeler açısından, kredi ve risk kavranılan ve bu risklerin ortaya çıkma nedenleri incelendikten sonra, ikinci bölümde kredi derecelendirme kuruluşları ve bu kuruluşların risk değerlendirme yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır.İİİ 14 yıllık bir rating geçmişine sahip olan Türkiye, üçüncü bölümde ele alınmıştır. Bu çerçevede Türkiye'nin almış olduğu notlar, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilmiş olan bu notların gerekçeleri ve ana hatlarıyla Türkiye'nin bu notları almasına neden olan ekonomik durumu dönemsel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV GRADUATE EDUCATION THESIS ABSTRACT INTERNATIONAL RATING AGENCIES, THEIR WORKS AND THE EVAULATION OF TURKEY Bans YENMEZ Department of Economics Anoadolu University Social Science Institude, January 2005 Counseller : Assistant Prof.Dr.Güler GÜNSOY Nowadays, financial markets, economies and trade are integrated in the international level. This phenomenon said globalisation has increased mobility of economic factors. International capital markets have a great important in the current finance world where dinamic improvements carry out. Because of increasing the globalisation, players who carry out international capital movements meet many risks as well. Investors and lenders want to know that how much financial affairs have risk in international level. Well, credit rating agencies provide this information that investors and lenders need it. The evaulation of credit rating agencies consisting of professional staffs affects significantly decisions of investing and lending in the international level and their costs. In terms of countries, the concept of credit and risk and reasons of these risks have been studied in the first section. Then, principal rating agencies and their methods of risk evaulation have been studied in detail. Turkey having rating history of 14 years has been considered in third section. In this frame, Turkey's past rating grades, reasons of these grades given by credit rating agencies and periodically Turkey's past economic conditions have been evaulated.