Üretici ve perakendeci markalarına olan tüketici tercih ve tutumları
Consumer choices and approaches to the manufacturer and retailer brands
- Tez No: 163119
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU.. ? *_i ÜRETİCİ VE PERAKENDECİ MARKALARINA OLAN TÜKETİCİ TERCİH VE TUTUMLARI Seçil URGAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Prof.Dr.Birol TENEKECİOĞLU Çalışma üç bölümden meydana gelmiştir.İlk bölümde, genel olarak marka kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, sahiplik açısından marka türleri açıklanarak ; üretici markalan ile perakendeci marka karşılaştırması yapılmıştır. Son bölümde ise ; tüketicilerin perakende markalı ürünlere yaklaşımını belirlemek ve perakende markalı ürünlerin tüketici üzerinde oluşturduğu imajı ortaya çıkartabilmek açısından, bir anket çalışması yapılarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The study includes three parts. In the first part, brand concept was investigated generally. In the second part, by explaining brand types in terms of ownership, manufacturer brands and retail brands were compared, and development of retail products over manufacturer brand was investigated. In the last part, a poll, which was applied to determine the consumer's approach for retail brand products, and to deduce the image of retail brand products over consumer, was shown and the results of poll was analyzed.