Sosyalleşme kurumlarının gençlerin marka kararlarına etkisi
The impact socializing institutions on the decisions of teens brand choise
- Tez No: 163117
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SOSYALLEŞME KURUMLARININ GENÇLERİN MARKA KARARLARINA ETKİSİ Nurcan TUFENK KOMMECİ İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışmanı: Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI Bu gün tüm dünyada gençler, sahip oldukları pazar potansiyeli ile milyarlarca dolarlık bir endüstriye hitap etmektedir. Ayrıca ailelerinin ve arkadaşlarının harcamalarını büyük ölçüde etkilemeleri ve geleceğin yetişkinleri olarak tüketimi yönlendirecek olmaları, gençlerin sahip olduğu gücün yadsınamayacak derecede büyük olduğunu göstermektedir.Bu nedenle özellikle gelişmiş ülkelerdeki çoğu pazarlamacılar dikkatlerini gençler üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Gençler üzerinde marka bağlılığı yaratmak ve başarılı olmak için işletmeler stratejiler geliştirmektedir. Ancak bu stratejilerin başarılı olması için gençlerin marka kararlarına etki eden faktörleri iyi bilmek gerekmektedir. Bu çalışmada, gençlerin tüketici olarak sosyal gelişimleri ve gençlerin marka kararlarına etki eden sosyalleşme kurumlan hakkında literatür incelemesi yapılıp, sosyalleşme kurumlarının gençlerin marka kararlarına etkisine yönelik tanımlayıcı bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sosyalleşme kurumlan olan aile, arkadaş grubu ve kitle iletişim araçlarının(televizyon, radyo, dergi, gazete ve Internet) çeşitli yönlerden gençlerin marka kararlanın etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
m THE IMPACT OF SOCIALIZING INSTITUTIONS ON THE DECISIONS OF TEENS BRAND CHOICE Nurcan TUFENK KÖMMECİ Department of Business Administration Anadolu University Social Sciences Institute, January 2005 Advisor: Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI The young generation, in today's world appeals to an industry of millions of dollars due to, their being a potential for marketers. Besides this, the young's influencing a majority of their household's and peers expenses and directing the consumption as the adults of the future indicate that the power teens cannot be denied. As a result of this, especially the marketers in the developed countries focus on the young. The companies are developing strategies to create brand loyalty among teens to be successful. However, in order to use appropriate strategies, companies should have information about the factors that influence teens choices in brands. In this study, the literature about the development of teens and the socializing institutions that have impact on teens brand choice has been explored. Also, this study provides a descriptive research regarding the influence of socializing institutions on teens decision making processes. In the study, (quantitative data collection instruments) questionnaires have been used. The results of the research indicate that socializing institutions such as; family, group of friends and communication tools (television, radio, magazine, newspaper and Internet) influence teens brand choice in a number of ways.